1 2 3 4 5 6 7 8

hayatın anlamı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. size ait olan bir canın küçücük elleriyle ayaklarıyla çırpınması, gülümseyerek insanın ömrüne ömür katmasıdır. Evde huzurlu bir ortam, çocukların mutluluğu. evdeki huzur, zenginlik budur sözünün karşılığı olan başlık.

   
 2. kişiye göre değişen, kişinin hayatına renk katan anlam yükleyendir. her insanda var olması gereken eksikliği duyulandır. kimine göre sevgili, kimine göre huzur, kimine göre özgürlük, kimine göre hayatın ta kendisidir.

   
 3. insanların yaşadıkları hayata kendine göre amaçlarına gayelerine göre bir anlam yüklemesi kendini amaçlarına göre tanımlaması ve anlamsız bir hayat yaşamadığını göstermesi durumudur.

   
 4. hayatı anlamlandırma yetisine haiz olacak sağlıklı bir ruh haline sahip olabilmenin adıdır .

  Güneşin doğuşuna şahit olmaktır mesela ...canının parçasının " anne " demesidir bazende...başını yastığa koyduğunda huzurla uyumak başlı başına hayatın anlamı değil midir? şeklinde düşündüren konudur.

   
 5. her ne yapmış olursan ol aldığın bütün kararlarda söylediğin bütün sözlerde yanlış yapmadığının doğru çizgisinden ayrılmadığının bilinciyle yastığa kafanı koyduğunda duyduğun huzurdur

   
 6. başlığı okudukça beşiktaş taraftarlarının çok sevdiği "hayatın anlamı siyah beyazdı" tezahüratını akıllara getiren başlıktır.

  gerçek anlamda ise, kişinin hayata yüklediği anlama göre değişecek başlıktır. kimine göre eğlence,kimine göre huzur gibi.

   
 7. hayatla ilgili en derinimizdeki inanıştır. bir önyargıdır. subjektiftir. Bana göre hiçlik ve zırvalıktan öteye bir şey değildir. geçici bir hengame ve belki de sonrası hiç. Olan bitene gerçekçi bir biçimde bakıldığında delirmemek elde değildir. ölümü, acıları, geçici süreyi, yaşlılığı ve belki de sonsuz yok oluşu kabullenmek ve ölüme doğru yürümek: yaşamak.

   
 8. inançtır ,inanmaktır ,inandırabilmek ,inanılsın istemektir.

  dalındaki gül olsun ,diken olsun amaç neyse onu yaşatmaktır.

  yaşadığının nedenini sorgulamaktır.varlığından ne istendiğini anlamaktır

  nereye gideceğini, neyle gideceğini, ne yaşayacağını bilerek nefes almaktır .

  beklemektir başına geleni tevekkülle, sonsuz sabırla, her türlü imtihanla ki İMTİHAN sonuca itaatttir HAK'TAN GELEN REVA İLE...

  ..

  iyiye şükür ,kötüye sabırdır ve en güzeli sabr-ı selamete inanmaktır.

  ve hiç bir sınav kolay değildir.

   
 9. zamana,mekana kişilere göre görecelik gösteren ama olmazsa da olmayan bir kavram.

   
 10. insanların inandıklara değerlere, sahip olduğu görüşlere göre farklılık gösteren anlamdır. bazen hayatın anlamsızlaştığı zamanlarda oluyor, anlamlar değerini kaybediyor. anlaşılan hayatın anlamı yaşadıklarımıza, yaşımıza göre değişiklik gösterebiliyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam