1 2 3 4 5 6 7 8

marifetname

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yazarı ibrahim hakkı hazretleridir. eserde astronomi, fizik, sosyoloji, biyoloji, karakter ilmi, psikoloji, din, tasavvuf, ahlak, adab ilmi dahil birçok konuya değinilmiştir. herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gereken bir eserdir.

   
 2. vakti zamanında babamın kitaplığında bulunan ve yine babamın 'oku evladım bıseyler öğren' diyerek elime tutuşturduğu, o zamanın cahilliği ile önemini kavramakta zorluk çektiğim, sonradan akl-ı bulüğ zamana eriştiğimde bir daha okuyup tat alıp, idrakına vardığım, fakat ibnetor dost-tanış yüzünden 'yaee bu kitap var mıydı sizde, bunu bi okuyak geri getirecez valla bak' yakarışlarıyla istenip, bir daha da kitabın sayfasını görmediğim, sırra kıdem basan değerli eser.

  Eser bildiğim kadarıyla ınsanın fiziksel özellikleriyle fıtratının hakkında çıkarımlarda bulunmaya yönelik bilgi temasını işlemekle beraber son bölumlerınde görgü va ahlak kurallarına, sosyal cevrede kişilerle kuracağımız ilişkilerde...vs nasıl davranacağımıza da dem vurmaktadır.

   
 3. Adı ile müsemma eser. Marifetin ne olduğunu tam anlamıyla kavratan, bununla kalmayıp yaşatan bir kaynak kitap. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği nadir bir kütüphane klasiği...

   
 4. batılname de denilebilir günümüzde ne kadar batıl inanç varsa hemen hemen hepsine rastlamamız mümkün. neden bu kadar övüldüğünü anlayamadığım eser.hele en son bölümünde yedi kat gök ve yedi kat cennet cehennemi tasvir ettiği kısımlar bilim kurguculara taş çıkartır.

   
 5. içindeki biyolojik iddiaların irdelenmesi gerektiğini düşündüğüm eser. bilim insanları bu iddiaların doğru veya yanlış olduğu hakkında bilgi verebilirse bilgilerin doğru veya yanlış olması durumuna göre kendi biyolojik durumum hakkında çıkarım yaparak sevinirim ya da üzülürüm.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam