Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/evlenmeden-once-beraber-yasamak/2.sayfa
Yazdırılma Tarihi : 17 Eylül 2021 Cuma 20:10

evlenmeden önce beraber yaşamak

 

 1. Cehennemlik hadise. Nitekim namahrem kadının sesi bile erkeğe haram.

  Sahi namahrem erkeğin sesi kadına neden haram değil?

  02.03.2019 11:53 rere rö
 2. Şu ılık Müslümanların İslamı çok cici sanmaları beni çok güldürüyor sevgili sözlükçüler.

  Şanslı olduğu kadar cahil bir Müslüman tipisin sen. Senin gibi tipsizşey nickli bir yazar daha vardı buralarda. O da İslamı araplardan daha iyi anlamış gibi yazar dururdu. Sen de öylesin. Hep cahil hem kibirli bir özgüven patlamasısın. Halbuki ışid ve selefi pek çok Arap Müslümana göre kafirlikte benden aşağı kalır yanın yok. Hatta benden önce senin gibi kendini Müslüman zanneden enayilerin kellesini alırlar. Dur bak Bi elham okuyum da nasıl müslümanım Bi görün diyene kadar kelleni uçuverirler. Ayık ol. Müslümanlığı anadili Arapça olan bir Müslümana öğretmeye kalkma.

  Yazdıklarımdan yobaz bir çevrede büyümüş olduğum izlenimini çıkarman algılarının nasıl da yanlı olduğunu kanıtlıyor sevgili ılık. Elhamdülillah müslümanım demek de övünme şeklidir oysa. Ben Türk tipi İslamı benimsemiş göçmen bir ailede büyüdüm. Yobazlık bize oldukça uzaktır. İslamı ailemde tanımadım ben. O nedenle arabın dinini senin gibi cahilce sahiplendiğim dönemlerim de oldu. Ama okuyup öğrenmek gibi zahmetli bir işe giriştim ve üzerime bulaşmış çamurlardan kurtulmaya çalışıyorum. Ama ılıklık güzel şey. Kafa rahat değil mi? Ahahaha.

  Boşa geçmiş o günlerimi otuzumdan sonra da telafi edemem merak etme. Giden zaman geri gelmiyor malum. Ama zararın neresinden dönsen kardır. Sana da tavsiye ederim.

  Bastırılmış cinsellik de yaşamadım haliyle. Karşı cinse ulaşmak benim için hayatımın hiçbir döneminde zor olmadı. Özgür ruhlu ve kendini geliştirmiş kadınlardan hep bir şeyler öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Benim bu açıdan da bir sıkıntım yok. Başlığın konusu hakkındaki fikirlerim kendi yaşantım ve bağımsız gözlemlerimle ortaya çıktı. Bağımsız ın altını çizerim.

  Ama neylersin ki ılık Müslümanların coğrafyasında yaşıyoruz. Ne kadar seküler hayat sürseler de senin gibi 'İslam ne kadar ponçik bir Din aman da aman' diye ortalarda dolaşan ılıklar ne kadar yanlış yolda olduklarını görecekler elbet. İslamın nasıl barbar, kindar, çağdışı bir ideoloji olduğunu anlayacaklar. O zaman 'İslam bir dayatma rejimi değil mübarekler ben de sizin gibi müslümanım ehe ehe' edebiyatı yapabilecek misin bakalım.

  Vukuatlı nüfus kaydını vermişsin ama gerek yoktu kendini savunmak için bunlar işe yaramaz ki. Sen istediğin kadar özgür bir ortama doğmuş ol, kendine ve varlığına ihanet etmişsin zaten. Bazen mantıklı yorumlarını okuyup beğeniyorum. Muhakeme yeteneğin var. Ancak konu İslam olunca Zihnen bir bedeviden hiç farkın yok. İşte islam böyledir sevgili ılık. Ne kadar açık fikirli ve zeki olursan ol, seni kendi dar kalıpları ile düşünmeye ve davranmaya zorlar. İlk entrini bir daha oku. Konunun dinle ilgisi yokmuş gibi duruyor değil mi? Ama var. O bakış açısını sana İslam 'kazandırdı' sevgili ılık. Kültürel Müslümanlık böyle bir şeydir. Farkında olmanı dilerim. 'arada sorumluluk yükleyen, çocuksu davranışları baskılayan bir nikah bir evlilik müessesesi olmadığı için biriktirilen sorunlar bir noktada katlanılamaz olacak, muhtemel kötü ayrılıklar yaşanacaktır.' al bak bu senin cümlen. Kötü ayrılık yaşanmasını ömür boyu sürecek kötü bir evliliğe yeğleyen sen, ne yapmak nereye varmak istemektesin? İnsanlar bir ömür üzüleceklerine ayrılıp yeni bir yol çizseler daha iyi değil mi? Tekme mi yedin yoksa sen? Kıyamam...

  Ayrıca, Kadın hakları konusundaki sözlerimi neden es geçtiğini anlayamadım. Otuzumdan sonra gizli gizli kafirlik yaptığımı iddia edecek kadar 'derinlikli' yorumlarını islamın kadına ve nikaha bakışında da görmek isteriz. Aydınlat bizi mr.Akademic... De bakalım medeni kanun ile şeriatın kadına bakışı nasılmış? Müslümansan dosdoğru ol. Bilmiyorsan da ayıp değil. öğrenmen için istediğin kadar zaman tanırım sana.

  Tanım: evlilik öncesinde beraber yaşamanın zinhar olumsuz sonuçlar doğuracağını iddia eden tatlısu Müslümanlarını gösteren başlık.

  02.03.2019 13:59 med-czr
 3. #1nb3

  fikirlerin değişimine bir örnek olabilecek söylemin yer aldığı konu..

  elbette değişen benim fikrim, yazar hakkında fikrimin değişmesi diyelim..

  (Bkz: fikirlerin değişmesi)
  02.03.2019 14:21 kaoba
 4. hadi erkekler neysede mevcut durumu kabul eden bir kadin nasil olabilir sorunsali.her turlu etiketlerden bagimsiz olarak bir kadin nasil kabul edebilir.bittigi an en cok sen bitmiyor musun.her alanda bitmiyor musun.hem sormak lazim kendini cok medeni zanneden erkeklere kizlari karsilarina gelip "baba ben birini taniycam,ayri eve cikiyorum,olmadi baskasini taniycam " dese hangisi gonul rahatligiyla "tamam kizim ne demek senin kararin "diyebilir.erkek fitrati erkek fitratidir.abd de olsa ayni.karsisinda iki kadin olsa biri herseye evet dese birinin sinirlari olsa,her zaman kendine daha cok saygi duyan ikinciyi secer.hemcinslerim kendini kandirmasin.masal dunyasinda yasamayin.

  02.03.2019 14:52 huzur-I4
 5. bazı insanların tercih ettikleri birliktelik türü.

  hatta bazıları evlilik kurumuna hiç inanmadığı için ilişkide olduğu insanla sürekli böyle yaşıyor, evlilik öncesi diye bir kavram yok çünkü.

  bu şekilde bir ilişkiyi tercih edenler veya etmeyenler zaten genelde birbirlerini bulur. yani siz bu tür bir ilişkiyi istemiyorsanız ve sizi bu tür bir ilişkiye zorlayan biri yoksa bu konunun sizi pek de ilgilendirmemesi gerek.

  dün tüik bir istatistik açıkladı, haberlerde vardı. geçen yıl evlenenlerin oranı 2017'ye göre %2,9 azalmış, boşananların oranı da yine 2017'ye göre %10,9 artmış. yani "evlilik kurumu" yavaştan gidiyor gençler, bunu ister savunun, ister reddedin, bu bir gerçek. siz evlenmişsiniz(ya da düşünüyorsunuz), -bir olasılık- çocuğunuz da evlenebilir ama bilin ki torununuz (veya sonrası) evliliği ilkel bir adet olarak görecek, istatistikler ortada. zaten herkesin, evliliğin mutluluğu sağlayan ve zinadan uzak tutan bir şey olmadığına dair gördüğü/duyduğu/belki de yaşadığı en az bir hikaye vardır. "evlenmeden beraber yaşamak mutluluğu sağlar" diye bir şey de yok elbette çünkü bu bireysel bir şey, ilişkinizle ilgili ama evliliğe nazaran daha masrafsız, prosedürsüz, stressiz vs. olduğunu düşünürsek insanların bu tercihlerini anlamak mümkün.

  02.03.2019 15:51 Colonel Hans Landa
 6. ah med ah don giyince sevişemeyeceğini sanacak kadar cahilsin ama cehaletinin farkında değilsin. tekmeler yiye yiye kötü ayrılık deyince yediğin tekmelerin çağrışımını yaşıyorsun ama kötü ayrılık herkes için aynı şey değil.psikozların paranoya nöbetleri yaşamana sebep oluyor, sürekli korku içindesin, korkma bir müslüman gelip seni öldürmez. sanrılara esir düşmüşsün, işidciler barbarlar deyip duruyorsun, kelle uçurma kabusları falan görüyorsun, uyan. işidciler kafa kesiyor gerçek islam odur demek senin acziyetin ve cehaletin. acizsin cahilsin ama gerçekten şanslısın ki okumayı biliyorsun. okumayı bilen pek az insandan birisin. araştırdığın okuduğun kitaplardan falan bahsediyorsun nasıl özeniyorum bilsen. okumayı araştırmayı sanıyorum ki senden başka bilen yoktur. cahilsin bilgisizsin de bir bilene danışıp fikrini alamayacak kadar da erdemsizsin. muhtemel kötü bitecek nikahsız ilişkilerin olabilecek en güzel en temiz bitişinin terkedilmelerle tekmelerle olabileceğini bilmeyecek kadar da toysun.gözlemlerin 'donla gezersen sevişemezsin' çıkarımını yapacak kadar yetkinlik kazandırabilmiş sana ama kırk fırınlık ekmek yemen gerekir daha.

  otuzundan sonra mağarandan çıkıp kişiliğini bulup kimliklenecek acınası hayatını yaşarken, hangi tövbekar müslümanın nereden ne tecrübeler ettiğini bilemezsin.

  islamın öğretileri kadına erkeğe insana hayvana doğaya canlı cansız her varlığa tertemiz bakmayı öğütler. devrine coğrafyasına uygun peygamberin şeriatı her devrin her coğrafyanın birebir aynen geçerli kanunudur diyenler kandırmış seni bre cahil. dünyanın bütün hukukları gelişir değişirken devre uyum sağlarken İslam hukuku olduğu gibi mi kalacak. Kuran yazılı belge ve yasa niteliği taşır ama hukuki anlamda büyük boşlukları vardır. boşluklar devrin gereklerine göre yorumlanarak doldurulur, yoksa bu kitap nasıl ebedi geçerlilik sıfatına sahip olabilir. önünü başını sonunu okumadan gider allahsız platformlarında paylaşılan cımbızla seçilmiş ayetleri okursan böyle cahil kalırsın.

  hayatı bilim yuvasında geçen adama, sen özgüven patlaması yaşayan bir cahilsin, diyebilecek özgüveni nereden bulduğun sorusu aklımı hep kurcalayacak.

  tanım:toplumun ve bireylerin her türlü sağlığı için yaşanmaması gereken ancak her geçen zaman artan ilişkidir

  02.03.2019 17:54 akademikbaytar
 7. Ahahaha donuna laf etmem ne zoruna gitmiş ama sevgili ılık Müslüman. Evet aynen öyle. İçlik giyme ki adam yerine konulasın.

  Gelelim saçmalamalarına cevap vermeye. Neyse ki bugün boş vaktime denk geldin de cehaletini giderecek birkaç şey öğrenme şansı yakaladın.

  İslam şeriatı konusunda belki kulaktan dolma bilgilerle amel etmeye çalışan tipik bir cahil Türkiye Müslümanısın. Bunu ılık ılık yazdığın entrilerinden ve yukarıdaki İslam güzellemenden bir kez daha gördüm. Belli ki itikatta ehli sünnet, amelde Hanefi mezhebine mensupsun. Cehaletinin sınırlarını tahmin etmek zor değil. İslam şeriatının değişmeyeceğini bilmiyor olman acınası bir durum ama sen iflah olmaz bir ukala olduğun için acınmayı hak etmiyorsun. En basitinden şunu bilmelisin ki sevgili ılık, senin mensubu olduğun mezhepte 'boşluklar devrin gereklerine göre' doldurulmaz. İmamı azam denen Numan adındaki mezhep imamın o konuda bir şey dememişse sana bok yemek düşer. Kulleteyn nedir bilir misin sevgili ılık? İki kulle demektir. Yaklaşık 13 tonluk bir hacim demek. Senin mezhep imamının öğrencisi Şafi'ye göre bu miktarda bir durağan su, İçinde bok böcek, idrar, türünden ne kadar pislik olursa olsun temiz kabul edilir. Bu fetvaya dayanarak bugün hala Şafi mezhebindeki denyolar bu miktarı geçmeyecek kadar boklu suyu temiz kabul edip içer, orasına burasına sürer, eliyle üzerindeki pisliği itip açılan boşluktan her türlü bu suyu kullanır. Neden? Çünkü imam Şafi denen 9.yüzyılda ölmüş bir çöl bedevisi öyle söyledi diye. Neden mi? Çünkü İslam denen senin çok minnoş dinin böyle çalışır sevgili ılık.

  Sen mr. Akademia olarak ne kadar bilirsen bil, mezhep imamı denen zırtolardan fazla bilemezsin sevgili ılık. Mezhep imamı deyip geçme ama. Hafife alma bu cüppelileri. Onlar senin süper dininde, içtihad yapma yetkisine sahip tek din adamlarıdır. İçtihad nedir sevgili ılık? O senin zamana göre değişriğini zannettiğin yorumlamalardır. Ama onlar beton kadar sabittir ve sen eğer mezhep mensubu bir ılık Müslümansan bu zırtoların söyledikleri dışında bir şey söyleyemez, yapın dedikleri dışında bir şey yapamaz, kafana göre ben yaptım oldu diyemezsin. Dersen o beyni kulaklarından taşan kafanı vururlar. İster ışid olsun ister nusra, istersen şeriat ile yönetilen herhangi bir ülke... Kan alırlar kamil kan. Bu da öyle masal veya benim kabusum falan değil. Savaş durumu olmasına da gerek yok. Senin şu sıcak şarap yapma muhabbetinin Suudi Arabistan'da cezası idam sevgili ılık. İdam. Daha hafif suçlar için bile kellesini alıveriyorlar adamın kamil. İslam hukuku olduğu gibi mi kalırmışmış. Vah zavallı budala seni vah... İslam hukuku zaten olduğu gibi kaldığı için sen ve senin gibiler bu haldesiniz ya. O yüzden mi kar payı faiz midir diye hala soruyorsunuz? Ev kredisi alsak haram olur mu diye soruyorsunuz? Sakız çiğnemek orucu bozar mı onu bari öğrenmiş olun. Zamana uyarla hadi koç. Görelim biz de hukuku, normu, kanunu, kitabı... Ilık ılık konuşmak ne rahat değil mi?

  Ama sen pembe kıçını koltuğuna yaymış oturup İslamın çok cici olmasından cahil cahil bahsedebiliyorsun. Sana bu imkanı veren cumhuriyete saygın olduğunu biliyorum. En azından diğer kara çarşaflı gibi şeriat sevdalısı Osmanlı torunu, devlet ve cumhuriyet düşmanı bir ucube değilsin. O nedenle senin haline üzülüyorum ama acımak yok bende. Sen cehaletinin ağırlığıyla takkeni önüne koy ve düşün diye söylüyorum.

  Yeri gelmişken söyleyeyim, Utanmaz biri olmasan hayatının bilim yuvasında geçtiği gibi ucuz ve anlamsız bir laf da etmezdin. Hadi diyelim ki öyle olsun, biraz utanman olsa, hayatı bilimle geçen insanlarla kendini aynı kefeye koymazsın. Heyhat, haftanın her günü, gece gündüz sözlükte 'takılabildiğine' göre asistan köleleri olan bir prof. Olmalısın. Ahahaha. Prof. Mr. Academia seni.

  Burada boşa zaman harcama. Git biraz dinini öğren. Sefil sefil çıkarımlar yapıp cehalet sergileme. Akademik bir ılık olman seni şeriat katında bir 'şey' yapmıyor. Kuran da ebedi geçerli bir kitap değil bu arada. Ahmaklığın göz yaşartıyor.

  Son olarak sevgili sözlükçü hemcinslerim, içlikten uzak durun ki mr.academia gibi olmayın.

  Siz sevgili kadınlar da lütfen neye inanırsanız inanın ama hz. Google'dan ufak bir arama yapın lütfen: fahire kara. Allah rızası için neye inanıyorsanız onun rızası için Bi okuyun şu kadının dramını.

  Bu arada, Türk Medeni hukuku ve islam şeriatının kadına bakışının nasıl olduğuna hala bir cevap veremeyen zavallı ılık mr. Academia gibi de olmayın.

  Adettendir tanımı: tam bir piyango olan durum. Amorti isteyen görücü gitsin.

  (Bkz: fahire kara)
  02.03.2019 22:35 med-czr
 8. iffet, namus ve ırz gibi mefhumları yok sayanların tabii gördüğü

  böyle mefhumları kabul edenlerin ise münker gördüğü durum.

  ama şöyle bir sual sorulabilir. neden evlenecekler ki? evet bunu ben de merak ediyorum...

  acaba atalarının yolundan mı gidiyorlar. allah allah, işler karmaşıklaşıyor...

  02.03.2019 22:45 abdullah132413
 9. sevgili donsuz abazan, abazanlığın seni 'dur hele bi de don giymeyi bırakalım belki olur' noktasına kadar getirmiş olmalı ki don giymeye tövbe etmişsin. lan insanın sevişeceği kadınla arasına don girebilir mi ya. ashdjdksbsv çok komiksin düz duvar abazanı seni.ayrıca ben içlik kullanmıyorum, zinaya da epeycedir yaklaşmıyorum, doğru yoldan şaşırmamak için çaba içerisindeyim de yahu insan kendi için yaptığı şeyi ya sevişirsem diye yapmaktan vazgeçer mi. vücudu beyin değil testis idare ederse geçebilirmiş görüyoruz.

  İslam hocaların imamların tekelinde değildir. daimi ve yegane rehberi kurandır. kafana takılanı açar açar okursun vicdani olgunluğunla yorumlarsın ve yaşamaya çalışırsın. Ne bir hoca ne bir imam ne bir cemaat bir müslümanın dahil olması gereken şeyler değildir. kuranda cemaatleşmek gerektiğiyle ilgili tavsiye ve öğütlere de yer yoktur.

  dur bu böyle olmayacak deyip mezhepler üzerinden bir saldırıyım demişsin de bir mezhebe dahil olduğumu nerenden uydurdun anlaşılamıyor. dahil olduğum mezhep kuran mezhebidir. suudların adam kesme uzmanı olmasından banane yahu, onlar istediğini kessinler kuranda yazanlar değişmeyecek.salya sümük ağlayan bir hocanın bilmem ne katılım faizinin haram olmadığını söylemesinden banane, haksız elde ettiğim bir kazanç vicdanımı sızlatırken bir hoca bu haram değildir dese vicdani rahatsızlığım geçmeyecek.evet islamın felsefesi de öğretisi de çok cicidir. Sen psikozlu düşüncelerin paranoya ürünü hikayelerinden dolayı işide takılı kalmışsın ama islamın rehberi suudlar imamlar işidciler falan değil kuran.

  sen nasıl bir işte çalışıyorsun bilemem ama ben işimden gayet memnunum ve hiç de utanmıyor hatta yaptığım işle gurur duyuyorum. dediğin gibi boş zamanım o kadar çok ki çünkü ne kadar çalışacağımı kendim belirliyorum. yobaz ve bayağı hayatında itibar sahibi kimseler olmamalı ki böyle birinin seni muhatap alabileceğine inanamıyorsun ama inan seni adam yerine koyup laf anlatıyorum donsuz abazan.

  tanım: zaman kaybıdır

  03.03.2019 00:02 akademikbaytar
 10. islamı sadece arap kültürü sanan insanların çok normal baktığı durumdur. araplardaki bozulmuş islamı din sananlar, kafalarını biraz çalıştırsa arap kültürünün ve islamın farklı şeyler olduğunu anlayacaklar.

  zinanın modern adına bugün, evlenmeden önce beraber yaşamak deniyor ki islam bunu kesin olarak yasaklamıştır.

  ayrıca sizin bu durumu mideniz kaldırıyorsa söylenecek birşeyde yoktur.

  03.03.2019 00:20 myilmaz58