1 2 3 4 5 6 7 8

ekmek arası ekmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. eskilerin mevzu bolluk bereket olunca kıtlık dönemlerini yad edip, arpa ekmeği içine buğday ekmeği koyar dürüm eder yerdik şeklinde anlattıkları yemek.

   
 2. Yufka ekmeğin arasına yine yumurtalı yufka ekmek koymakla gerçekleşen durum. Bu yumurtalı ekmeğe Yozgat'ta omaç denir ve sevmeyen yoktur. Bazen yabancı misafirlere yapıldığı zaman önce hayretle karşılıyolar ama tadına bakınca önyargılı davrandığını anlıyorlar.

   
 3. espri amaçlı açıldığını düşündüğüm başlık. ülkemizdeki zamlar sonrası yakın bir tarihte sadece ekmek arası ekmek yiyebileceğimizin mizahi yolla anlatılmak istendiğini düşünmüştüm.şöyle bir bıyık altından gülümseyerek entyleri okumaya başladığımda gerçekten bu yiyeceğin olduğunu öğrendim.şu an şaşkınım.gerçi bu yiyeceğin doğuşu kıtlık yıllarında çıkmış diyorsunuz.tahmin olarak yaklaşmışım.belki önümüzdeki günlerde işe yarayabilir düşüncesiyle tarifi aklımda tutacağım.

  yufka ekmek yapmayı da bilmem amma ben normal ekmeğin arasına yumurtalı ekmek koysam olmaz mı? aynı lezzeti verir mi bilmem ama... -şaka şaka- lezzetli diyorsunuz.yazar arkadaşlara güveniyorum."ekmek arası ekmeği" yolum düşerse ki düşme ihtimali yüksek gidip yemek isterim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.