1 2 3 4 5 6 7 8

bireysel emeklilik sistemi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. nisan ayından itibaren tüm kamu çalışanlarının zorunlu olarak dahil edileceği sistem.

   
 2. Yaşından dolayı Emekliliğine 10 yıldan az kalanlar muaf tutulacaktı.

   
 3. 1 ocakta zorunlu olarak girdigim sistem. İki hafta önce ciktim ve kesilen % 3 geri yatti.

   
 4. Emekli olarak 3 senedir kendimin ve calisan durumda esimide 3 senedir dahil ettigim sistem. %25 devlet katkisi hicde yabana atilacak bi oran degil. Yillik en cok gteriyi verdigini soyleyen OYAK bile %17 yi gecemiyor su an.

   
 5. 10 yıl sistemde kalınması şartıyla paranın tamamının alınabileceği ve 56 yaşına kadar da beklemek gerektiğini okuduğum sistem.

   
 6. 10 yil sistemde kalinca devlet katkisinin % 60 inin alindigi, 56 yasinda ise tamaminin alindigi adi emeklilik olan ama aslinda para biriktirme sistemi olan sistem

   
 7. Maliye bakanının 20.06.2017 tarihinde ntv.haberlerinde, Her iki memurdan birinin sistemden caydığı kesintilerini sonlandırdığı, aynı Zamanda " bes " sisteminden cayarak çıkanların sayısal diliminin %45 oranını bulduğunu bizzat kendi ağzından dile getirilmiştir.

   
 8. Bana nedense turgut özal'ın tasarrufu teşvik fonu'nu hatırlatan sistem. 18 mart 1988'de başlayıp 2000 yılında sona eren devletin çalışanlardan zorla para toplaması durumuydu. 2003 yılında geri ödenmesi için yaptığı düzenleme akp'nin ilk olumlu icraatlerinden birisiydi. Benim paralar başka bir vatandaşın numarasına yattığı için uzun uğraşlardan sonra üç yıl sonra ancak alabilmiştim paramı. Demek ki birilerinin sıcak paraya gene ihtiyacı var ki insanlara zorla tasarruf yaptırıyorlar.

   
 9. Bir zaman girdik çıkamadık dediğimiz emeklilik sistemi.

  Neydi bunun kısaltması beş mi bes mi. Sonunda pes dedirttiler ya lan. Aşk olsun

   
  (Bkz: Aşk olsun)
 10. vadeli hesap açtırıp aylık faize yatırılan aynı miktar paranın daha daha az kazandıran sistemdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.