1 2 3 4 5 6 7 8

beyaz baston

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. görme özürlüler için bir bağımsızlık ve güvenlik sembolü, her koşulda ona rehberlik eden sadık bir arkadaş.

  gözlerini kaybetmiş olan James Biggs adlı bir Amerika'lı nın 1921 yılında kendini motorlu taşıtlardan korumak ve sürücülerin kendisini görebilmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla ortaya çıkmış olup uluslararası düzeyde yaygınlaşması ve bir sembol olarak kabul edilmesi 1931 li yıllara denk gelmiştir.

   
 2. Görme engellilerin kullandığı,fiyatları 30 lira ile 500 lira arasında değişen ve genellikle beyaz oldukları için bu isim verilen çubuklardır. Katlanabilen, anten gibi uzayıp kısalabilen ve sabit uzunlukta olan çeşitleri bulunmaktadır. Zemindeki girinti ve çıkıntıları fark etmek için kullanılır.

   
 3. görme engelli vatandaşlarımız tarafından kullanılan, gündüz vakitlerinde beyaz renk olan, akşam saatlerinde ise fosforlu bir renge bürünen, engelli insanların hayatını kolaylaştırmak ve fark edilerek gerekli özenin gösterilmesi amacı güden baston.

   
 4. ...geçenlerde izlediğimiz bir kamera şakasına konu olan, görme engelli insanlarımızca kullanılan katlanabilen baston.

  şakanın yaşandığı yer bir pastahane...görme engelli yakışıklı bir kardeşimiz yalnızdır ve bir külah dondurmayı yalamak suretiyle tüketmektedir...karşısında, ötede- beride bulunan bir takım kadınlar mevzuyu başka boyuta taşıyarak adamcağızdan - sözde görme engelli olan konu mankeni - medet umarlar...

  olayın finali ise tamamen hezimetle sonuçlanır...dondurmasını bitiren adamcağız ayağa kalkar ve beyaz bastonunu açar...kadınlarımızla birlikte bir de eşcinsel vatandaşımız yüzleri kızara bozara beyaz bastonla tanışırlar...( gülücük )

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.