Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

90 lar fakirliği

paylaş araştır

1. Hızla geçiş yapacağımız fakirlik türü

Şahsi kanaatim çok daha beteri olacağı yönünde, ırak gibi Suriye gibi olacağız

bugün yaşananların büyük ölçüde müsebbibi olan kuyruk kuyruk diye sayıklayıp duran moruklar iyice bi baksınlar içinde bulunduğumuz vaziyete ve gurur duysunlar kendileriyle zira kendi yaşadıklarından daha beterini yaşamaya mahkum ettiler bizleri

2. Bence 90'larda fakir değildik...Evet belki maddi olarak fakirdik çok fazla birşeye sahip değildik ama en azından daha mutlu huzurluyduk,yokluk vardı belki ama ,daha zengindik aslında...Vefa vardı, komşuluk vardı, samimiyet kokan sokaklar vardı,mutlu çocukluk vardı...Eskiye dair herşey çok güzeldi...

3. fakirlik deyince 90 lardan çok 80 ler aklıma geliyor ama hasletler de vardı o zaman. Tam olarak fakirlik sayılmaz bence o yüzden.

İnsanlar yoksul evlerinde mutlu ve umutluydu. Ne bileyim, olmayan mobilyayı, olmayan lüks kıyafetleri dert etmiyorlardı. Birbirlerine üstünlük de taslamıyorlardı. Akşamları birbirlerinin evinde toplanıp çay demleyip gece yarılarına kadar şen şakrak sohbet edip okey oynuyorlardı. Çocukları kaynaşıyor kendileri tek bir aile gibi olabiliyorlardı.

Kapıları hep ardına kadar açık, mahallenin çocukları gençleri gelir tepsiden baklavayı tırtıklarlar, ellerine börek tutuşturulur, birlikte su almaya, pikniğe mesireye gidilir, yenir içilir eğlenilir...

Galiba toplumsal dayanışma ve birlik ruhu yerle bir oldu. Kapılar kapalı, insanlar huzursuz, ahlaksızlık gırtlağa dayanmış. En kötüsü de bu galiba.

4. her şeyin eskisi güzel değil mi zaten

5. içinde bulunulan fakirliğin farkında olunmayan yıllar...

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.