Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

8 mart dünya kadınlar günü

paylaş araştır

1. 19 kasım birleşmiş milletler tarafından kabul edilen dünya erkekler günüymüş, -müş diyorum çünkü -ben de dahil- bilenimiz yoktur diye tahmin ediyorum. zira ülkemizde hiçbir zaman 19 kasım geldiğinde, erkeklerin toplum, sosyal ve ekonomik alandaki yeri konuşulmaz, şu kadar erkek kaymakamız var, erkek emniyet müdürü sayımız bu kadardır ya da kuruluşumuzdaki erkek çalışan sayımız şöyledir diye gurur duyulacak bir şekilde lanse edilmeye çalışılmaz. Çünkü bunlar zaten olağandır. Sanki garipmiş gibi çalışan ve emek veren kadın sayıları paylaşılıp, 8 mart dünya kadınlar günü adı altında kadınları öne plana çıkarma yarışına girişilir sanki diğer günler kadınlar arka planda olmayı hak ediyormuş gibi. Toplum ve dünya olarak insana "insan" olduğu için, "kadın" ya da "erkek" olduğu için değil, saygı duymayı öğrendiğimiz, cinsiyetçi duygu ve düşünceleri terk ettiğimiz gün gerçek anlamda insan olmayı becerebilmişizdir.

2. Tek bir güne sıkıştırılmış bir gün..akşam Ayşenin gözünü patlatir,fatmanin yüzüne kezzap döker.şeymanin kafasına kurşun yağdırır benim için böyle bir gün..

3. yalnızca alışverişlerin indirimli yapılacağı günlerden bir gün haline gelmiş/getirilmiş olsa da; usuldendir: Her yıl bu tarihte dünya emekçi kadınların günü "kadınlar günü" olarak kutlanır.

4. kadınları özgür, kapasitesi ve imkanları ölçüsünde eğitimli, toplumsal yaşamda erkeklerle her konuda eşit olmayan hiçbir ulus, dünyada özenilen bir yaşam standardını yakalayamamıştır, herkesin kaçmaya çalıştığı bir cehennem olmuştur. bilimde, sanatta, kültürde, sporda hep nal toplamıştır ve bir parazit gibi diğer ulusların ürettiklerinden faydalanmıştır. bizde bunun olmasını engelleyen, kadını toplumsal yaşamda var kılan büyük önder atatürk'ün idealleri ve cumhuriyetimizdir.

atatürk'ün ve cumhuriyetin değerli kızları, kadınlar gününüz kutlu olsun.

5. Tüm emekçi çalışan çalışmayan kadınlarımızın günü kutlu olsun.

Maddi, manevi şiddetin son bulduğu nice günlere...

Kalp bırakıyorum hemcinslerime...

6. kadınlar günü yıllar önce bir ülkede 120 kadının ölümünden sonra var olmuş, kadın hakları , kadınların çektiği çile , kadının toplumdaki yeri, kadına verilmesi gereken değer, pozitif ayrımcılığın bitmesi gibi sebepler düşünülsün ve her yıl bu hatırlansın diye var olmuş gibi, bu yüzden iyiki kutlanıyor , bütün kadınların gününü kutluyorum kalp

7. Bugün kutlu gün.

İyi ki varız.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.