Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8

8 mart dünya kadınlar günü

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 8 mart 1857 yılında amerika da tekstil işçilerinin daha iyi koşullarda çalışmak için yaptıkları grevde, polis saldırısı sonucu işçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, 129 kadının hayatını kaybetmesinden yıllar sonra, 1910 tarihinde uluslar arası sosyalist kadınlar toplantısında, ölen emekçi kadın işçilerin anısına, kadın günü olması önerisinin kabulüyle hayatımıza giren gündür, şiddet mağdurlarının olmayacağı bir dünya hayaliyle emekçinin günü kutlu olsun şiddet son bulsun

   
 2. şiddet gören kadının yine şiddet göreceği, sırtında bir dünya yükle geçimini sağlamaya çalışanın kutlamaya vaktinin bile olmayacağı ve malesef ki kadın cinayetlerinin yine devam edeceği gündür, tıpkı diğer günler gibi.

   
 3. takvim yapraklarında kalacak bir gün. zihniyet değişmedikçe günlerin bi anlamı kalmıyor

   
 4. suriye'de yaşam hakkı elinden alınan ya da göçe mecbur bırakılan kadınlar ve çocuklar varsa suçlusu bellidir. her savaşta sıcak kurşunu sinesinde hisseden kadın ve çocuklar varsa suçlusu bellidir. eşinden ya da ailesinden şiddet gören kadınlar varsa suçlusu bellidir. bugün cansel, özgecan ve adını sayamadığımız pek çoğu toprak altındaysa suçlusu bellidir. zindan edilmiş bir dünyada ziyan olmuş senelerde bir gün verilmiş onlara adı var kendisi yok: 8 mart dünya kadınlar günü. bir gün değil her gün onların olsun.

   
 5. anlamsız günlerden biri.sürekli şiddet konusundaki önceliği kimseye kaptırmayan kadınların günü olsa ne olmasa ne.

   
 6. şu günü bu günü diye araya sıkıştırılan gereksiz günlerden sedece biri.

   
 7. sosyal medyada çokça rastladığım dünya kadınlar günü mü yoksa dünya emekçi kadınlar günü mü şeklinde aklıma sorular getiren gündür.

   
 8. Evet bu gün 8 mart 2017 ve kainat kadınlar günü festivali...

  Bu kadar kadın seven bir memleket insanı olarak " aramızda erkek mi var!!" diyesim geliyor.

  Bu kadar pozitif ayrımcılık tabii ki olacak. Olmalı da.

  Ama sadece bir gün mü?

  Şiddet konusuna girmeyeceğim !!!

  Maksat mesaj vereceksek günümüz teknolojisinde telefonlarda alt yazı geçilmeli "erkek olmaktan vazgeç"

   
 9. Hristiyanların batıl inançlarına göre kendileri uydurduğu günlerden biridir. Zaten günümüz kadınının çektiği çileler ve katlandığı acılardan sonra yılın sadece bir günü onlara armağan edilse ne olur.

   
 10. her sene bana bir karanfil getiren gün.

  insanlığın başlangıcından bu yana ve günümüzde, dünyada ve ülkemizde kadınların durumu herkesin malumudur. en azından sözlük okur ve yazarlarınca bilinen bir durumdur diye tahmin ediyorum.

  o nedenle tek günlük laf salatalarına girmek istemiyorum. tüm klişe sözler ve ağız dolusu demagojileri bir yana bırakarak, tüm emekçi kadınların gününü kutlarım.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.