Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

17 ağustos marmara depremi

paylaş araştır

1. üstünden bugün itibariyle tam 19 sene geçen acı. allah bir daha yaşatmasın inşallah.

2. yasayanin asla unutmayacağı hayatın dönüm noktasında varla yok çizgisinin net farkedildigi acı ..öyle bi acılı büyüklüğü tarifsiz .

yıkım...ve öyle bi yıkım ki derinliği ölçülemez.kayip..öyle bir kayıp ki ölümun yakışmadığı tek ölüm..yok oluş..

tüm acı kelimelerdir izmit depremi.Rabbim belki daha büyük acılar verdi ülkeme ama bu ve bunun gibileri bir daha göstermesin inşallah

ölenlerimize sonsuz rahmet dilerim.basimiz sağolsun.

3. sesimi duyan varmı cümlesini en acı şekilde söylediğimiz 1999 yılındaki depremdir

4. tanım:geçmişte yaşanan bir doğal afettir

tanım ötesi:bütün halkın kayıtsız şartsız ortak paydada buluşmasına sebep olacak büyüklükte bir çaresizlikti. sabahına televizyonda felaketin boyutunu görmüştük. kanald helikopterinin havadan çekimini gördüğümüzde babamın ağlamaya başladığı hatırlıyorum. Allah rahmet eylesin.

sorumlusu tabi ki devlettir. devletin görevi elindeki imkanlar sayesinde böyle durumlara karşı tedbir almaktır. örneğin şu anda uygulanan deprem yönetmeliğini yüzbinlerce kişi ölmeden önce çıkartmaktır. ama bizde devletin imkanları en çok siyasilerin oy rantı için seferber ediliyor.

(Bkz: Siyaset)(Bkz: lanet olsun)
  5. üzerinden 21 yıl geçen ama herkesin dün gibi hatırladığı ve unutamadığı deprem.

ne kadar unutamadığı desem de, aslında o acı unutuldu her zaman ki gibi. o dönemde hasar gören binalarda hala vatandaşlar yaşamaya devam ediyor.

istanbul'da beklenen deprem sonrası o insanlarında hayatının tehlikede olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

6. çok ağır bir travmaydı.

Atlatamadık, sadece bilincimizin en altlarına doğru iteledik.

Hala korkusunu, dehşetini, çaresizlik duygusunu içimizde taşıyoruz aslında.

7. 9 yaşımdaydım

annem telaş telaşlı nefes nefese kalmış vaziyette beni kucakladı annemin kucağında dışarı çıktık. bütün mahalle sokakta kimisi ağlıyor kimisi hala deprem oluyor diyor.

ben hayatımda ilk defa depremle o zaman tanışmıştım. depremin ne olduğunu bile bilmiyordum. ben zannediyorum ki evlere hırsız girdi millet sokağa döküldü :S

babamın dediği o gece müthiş şekilde uğultu varmış deprem uğultuyla gelmiş. evde ayrı ayrı kafeslere 2 tane kuş besliyorduk onları da aldık arabanın içine koyduk 3-4 gece dışarda yattığımızı hatırlıyorum.

şu anda yaşasaydı benim yaşımda olacak arkadaşlar olacaktı. Allah hepsine rahmet etsin.

gözünü para bürümüş bütün mütahitler yerin dibine batsın. Dilerim bir daha böyle bir şey yaşamayız. yaşasakta atlatacak gücü buluruz :S

8. eskişehir'de olmamıza rağmen çok şiddetli hissettiğimiz için bir hafta sokakta yatmamıza neden olan kötü hatıra. o zamanlar çocuk sayılırdık. şimdi düşünüyorum da, biz sokakta yatmışız ne ki? o anlarda marmara bölgesinde ne acılar yaşanmış.

şimdi yirmiüç yıl geçti. o depremden sonra sıradaki beklenen büyük marmara depremi için otuz yıl içinde yüzde altmıştan fazla olasılıkla gerçekleşeceği söyleniyordu. bu hesaba göre eğer daha önce olmazsa yedi yılı kaldı istanbul'un; yirmi milyon kişinin yaklaşık olarak.

9. üzerinden tam yirmi dört yıl geçmiş olan deprem.

unutmak mümkün değil.

kırk beş saniyeden fazla süren doğu batı yönlü beşik gibi sarsıntı üç yüz kilometre ötedeki eskişehir'de bile.

dede evinin en üst katında yakalandım. çatıdaki gıcırtı sesleri hiç gitmiyor aklımdan.

kocaeli'nde oturan amcamlara ziyarete gidince görüyorum hasarlı ama tamir görmüş binalar hâlâ sağda solda mevcut.

o gün bugündür katlı binalardan korkarım. eskişehir'de maalesef dokuz katlının yedinci katındayız.

10. ilk haber akışını taksi şoförleri kendi iletişim sistemleriyle sağlamıştı.

elektrikler kesikti.

Koskoca istanbul bir anda karanlığa büründü.

yalnız gökyüzü her zamankinden parlaktı.

kimse tam olarak nerede ne olduğunu bilemiyordu.

istanbul kendi ilçelerinde hasar olup olmadığını belirlemeye çalışıyordu çünkü merkezin kendisi olduğunu zannediyordu.

doğrusu kimsenin aklına yalova ya da körfez gelmemişti.

ilk haberler Avcılar'dan gelmeye başlamıştı.

sabaha kadar yıldızları seyrederek bekledik.

yere oturamıyorduk çünkü sürekli devam eden artçıları yere oturunca daha şiddetli hissediyorduk.

depremin iki hareketini de hissetmiştik aslında.

bir hareket bizi doğu-batı yönünde evin içinde sağa sola doğru vururken diğeri ise taşlı yola girmiş bir arabanın içindeymişiz gibi aşağı yukarı doğru yaylanmamıza sebep oluyordu.

o saatte uyumadığım için çok net hatırladığım şey depremin hareketle değil korkunç bir uğultuyla başlaması.

önce şiddetli rüzgar uğultusuna benzer sesini duyduk ve parlamasını ise daha sonra tv yayınlarında gördük.

binaların kolonlarından gelen gıcırdama sesleri depremin asıl uğultusuna karışmıştı.

sanki tam altımızdan büyük bir gürültüyle ağır bir tren geçiyordu.

45 saniyeye aslında sanki iki deprem sığdı.

birincisi başladı, şiddetlendi yavaşladı derken sanki ikinci bir fay daha kırıldı ve tam duruyor derken korkunç bir şekilde yeniden şiddetlenmeye başladı.

hareketin tamamen durduğuna inanamamıştık.

45 saniye...

şimdi saate bakıp tek tek her birini saysak ne kadar uzun süreli bir travmaya maruz kaldığımızı anlayabiliriz.

gazete ve televizyonlar yıkıldık diye manşetler attılar ve o zamanlar dron teknolojisi olmadığı için helikopterlerle hasar tespit edilmeye çalışıldı.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.