Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

17 ağustos marmara depremi

paylaş araştır

1. 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen ve büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuş deprem

2. Meydana geldikten 3 ay sonra, Kasım ayında,benim gönüllü olarak yalovaya gitmeme, yalova devlet hastanesinde 1 hafta hizmet vermeme ve tigem çadır kentinde ikametime sebep olan büyük depremdir.

3. 7.5 şiddetindeki sallanti ile birçok binanin yerle bir olduğu,resmi rakamlara göre 17480 kişinin hayatını kaybettiği,23781 kişinin yaralandığı ve 500 kişinin sakat kaldığı,75 km derinlikte 45 saniye süren merkez üssü kocaeli gölcük olan depremdir.depremden sonra "sesimi duyan var mi?? söyleminin günlerce söylenmesine neden olmuştur.

4. 17 480 kişinin öldüğü ama Veli GÖÇER hariç kimsenin tek bir gün bile ceza almadığı depremdir.

Ne denize dolgu yapılarak oluşturulmuş alanları imara açan siyasetçiler... ne deniz kumundan beton yapan , demirden, çimentodan çalan hırsız inşaatçılar... ne , özellikle kamu binaları için imza atan, kesin kabul oluru veren, bayındırlık mühendisleri...

5. beklenen büyük istanbul depremini çağrıştıran başlık

6. türk insanının unutamadığı ve ülkece ders çıkarmadığımız acı bir olayı niteleyen ifadedir.

7. 17 yıl önce bu gün olan depremin yıl dönümü.

günlerden 17 ağustos..adını dahi söylediğimiz an ,o anı yaşadığımız korkuyu iliklerimize kadar hissettiğimiz ,sevdiklerimizle birlikte bir geçmişi yok eden o kara gün.

evet unutmadık .unutmayacağız .

bir fatiha okumadan geçmeyeceğimiz bir gün .

allah rahmet eylesin

8. Bu deprem olduğunda İstanbul Tuzla'daydım. Yani depremin merkezi sayılabilecek bir yerde. Hayatımın en uzun 45 saniyelerinden biriydi. Evin her an yıkılabileceği korkusu evin temelinden kolonlarından gelen sesler, insanların çığlıkları korkunçtu gerçekten. Aslında her felakette doğaya suç atar insanoğlu fakat tek suçlu varsa o da insanlar. Evleri çürük yaparsan kurallara uymazsan sel de basar depremde yıkılır da başka şeyler de olur.

9. yıl dönümü vesilesiyle hatırlanan acı olay. allah tekrarını yaşatmasın inşallah hiç kimseye.

10. HAARP projesi ile yapılan depremdir. tayistler bilmez.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.