1 2 3 4 5 6 7 8

kuzey yıldızım

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

296 entry 128 konu hiç puanı yok
12.08.2017 19:12 son işlem tarihi takip etme takip et

ha sen onu diyosun

aynı anda birbirinden farklı konulardan aynı konuymuş gibi konuşan kişilerden birinin jetonunun düşmesi sonucu verdiği tepki.

11.08.2017 14:23
 1. american crime story

  Amerika tarihinin en büyük davası anlatan yabancı dizi.

  davalı Amerika'nın ünlü futbol oyuncusu(Amerikan futbolu) O.J simpson'dır. simpson iki kişinin ölümü ile suçlanıyor. davacı ise savcılık(kamu). Bir dava insanların hayatını ne kadar değiştirebilir çok iyi anlatan bir dizi. ailecek izlenebilecek kalitede. ve olayların hepsi gerçek, hatta karakterleri bile gerçek kişilere benzetecek şekilde seçmişler.

  Siyahilerin Amerika'da yaşadığı sorunları, ırkçılığı, kadınların iş hayatında yaşadığı zorluk ve ayrımcılıkları çok kaliteli bir kurgu ile sunmuş.

  Diziyi maç seyreder gibi seyredeceğinizden şüphem yok; çünkü olayın aslını bize anlatmıyorlar. Yani bizde davadaki jürilerden biri oluyoruz, izlerken.

  Amerika'nın hukuk sisteminde şovun ne kadar önemli olduğunu, anlatımın gücünü, insanların düşünceleri nasıl manipüle edildiğini; yönlendirildiğini gözler önüne seriyor.

  Bir dava ne kadar büyük olabilir demeyin, bir şehri isyanın eşiğine getirecek kadar büyük olabiliyormuş. dizideki karakterler gerçeklerine o kadar benziyor ki bazılarını ayırt edemedim bile hangisi orijinali diye.

  Diziyi izlerken bir o.j simpson'ı; bir marcia clark(kurbanları temsil eden davacı taraf)'ı tutuyorsunuz. Bir davayı izlerken bu kadar heyecanlanmamıştım hiç.

  Öyle bir dava olmuş ki dava da iş yapanlardan 3'ü istifa etmiş; yargıç dışındaki herkes dava ile ilgili bir kitap yazmış. yazılan tüm kitaplar bestseller'a girmiş.; davada ki sanıklardan biride hapis cezası almış. dava herkesin hayatını alt üst etmiş yani. (yargıç hariç)

  sonunu spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum. Sadece şu kadar söyleyeyim ben marcia'yı tutan taraftayım.

  izlemenizi tavsiye ediyorum.

   
 2. itaat et rahat et

  tarikatların din anlayışını özetleyen kalıp.

   
 3. ha sen onu diyosun

  aynı anda birbirinden farklı konulardan aynı konuymuş gibi konuşan kişilerden birinin jetonunun düşmesi sonucu verdiği tepki.

   
 4. unabomber

  Amerika da pek çok üniversiteye(university nin ilk 2 harfi un) ve havaalanına (airport ilk harfi a) bomba düzenekli postalar göndererek bir sürü kişinin ölümüne sebep olan, ted Kaczynski adındaki matematikçi, anarşist ve eylemcinin lakabıdır. yaptığı eylemler o kadar ciddiye alınmış ki bir havaalanına bomba göndereceği ihbarı alınınca amerikadaki o havaalanının tüm seferleri iptal edilmiş.

  adam tüm bu eylemleri yapma sebebini manifesto adındaki bir kitapçıkla yayınlamış, tüm ülke de büyük bir etki yaratmıştır .manifestoda yazanlar aslında çoğu kişinin katılacağı fikirler modernleşen dünyanın insanı robotlaştırması, sanayi devriminden bu yana insanlığın kaybolup gidiyor olması, seçim haklarımızın aslında söylendiği kadar özgür olmadığı, popüler kültürün insanların beynini uyuşturması tarzı fikirler.

  ted'in IQ seviyesi çok yüksek; zaten Amerika'da ki en genç öğretim üyesi olan kişiymiş kendisi; bu yüzden fbı, özel harekatlar, tarzı amerika'nın tüm birimleri bu adamı 18 yılda yakalayabilmişler.

  yakalanmasında ise dünya üzerinde ilk defa uygulanan bir taktik kullanılmıştır ki o da dil bilimi.

  Adamın yayınladığı manifestodan, gönderdiği mektuplardan dil bilimcilerce oluşturulmuş bir ekip tüm ayrıntılarına kadar inceleyip; nasıl bir adam bu dili kullanılır sorusunun cevabını bulmaya çalışmışlardır. nitekim dil bilimi ile suçlunun bir profili çıkarılıp bu profile uyan bir kişi yakalanmış sonradan da unabomber olduğu kanıtlanmıştır.

  daha ayrıntılı bir bilgi elde etmek istorsanız manhunt: unabomber adında bir dizi başladı, şuan 3. bölümü yayınlandı; dizi tamamen bu konuyu işlemekte. izlemenizi tavsiye ederim.

   
 5. ph

  bir çözeltinin, (kullandığımız ürünlerin) asitlik, bazlık değerinin ölçü birimi

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam