1 2 3 4 5 6 7 8

american crime story

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Amerika tarihinin en büyük davası anlatan yabancı dizi.

  davalı Amerika'nın ünlü futbol oyuncusu(Amerikan futbolu) O.J simpson'dır. simpson iki kişinin ölümü ile suçlanıyor. davacı ise savcılık(kamu). Bir dava insanların hayatını ne kadar değiştirebilir çok iyi anlatan bir dizi. ailecek izlenebilecek kalitede. ve olayların hepsi gerçek, hatta karakterleri bile gerçek kişilere benzetecek şekilde seçmişler.

  Siyahilerin Amerika'da yaşadığı sorunları, ırkçılığı, kadınların iş hayatında yaşadığı zorluk ve ayrımcılıkları çok kaliteli bir kurgu ile sunmuş.

  Diziyi maç seyreder gibi seyredeceğinizden şüphem yok; çünkü olayın aslını bize anlatmıyorlar. Yani bizde davadaki jürilerden biri oluyoruz, izlerken.

  Amerika'nın hukuk sisteminde şovun ne kadar önemli olduğunu, anlatımın gücünü, insanların düşünceleri nasıl manipüle edildiğini; yönlendirildiğini gözler önüne seriyor.

  Bir dava ne kadar büyük olabilir demeyin, bir şehri isyanın eşiğine getirecek kadar büyük olabiliyormuş. dizideki karakterler gerçeklerine o kadar benziyor ki bazılarını ayırt edemedim bile hangisi orijinali diye.

  Diziyi izlerken bir o.j simpson'ı; bir marcia clark(kurbanları temsil eden davacı taraf)'ı tutuyorsunuz. Bir davayı izlerken bu kadar heyecanlanmamıştım hiç.

  Öyle bir dava olmuş ki dava da iş yapanlardan 3'ü istifa etmiş; yargıç dışındaki herkes dava ile ilgili bir kitap yazmış. yazılan tüm kitaplar bestseller'a girmiş.; davada ki sanıklardan biride hapis cezası almış. dava herkesin hayatını alt üst etmiş yani. (yargıç hariç)

  sonunu spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum. Sadece şu kadar söyleyeyim ben marcia'yı tutan taraftayım.

  izlemenizi tavsiye ediyorum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.