1 2 3 4 5 6 7 8

unabomber

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Amerika da pek çok üniversiteye(university nin ilk 2 harfi un) ve havaalanına (airport ilk harfi a) bomba düzenekli postalar göndererek bir sürü kişinin ölümüne sebep olan, ted Kaczynski adındaki matematikçi, anarşist ve eylemcinin lakabıdır. yaptığı eylemler o kadar ciddiye alınmış ki bir havaalanına bomba göndereceği ihbarı alınınca amerikadaki o havaalanının tüm seferleri iptal edilmiş.

  adam tüm bu eylemleri yapma sebebini manifesto adındaki bir kitapçıkla yayınlamış, tüm ülke de büyük bir etki yaratmıştır .manifestoda yazanlar aslında çoğu kişinin katılacağı fikirler modernleşen dünyanın insanı robotlaştırması, sanayi devriminden bu yana insanlığın kaybolup gidiyor olması, seçim haklarımızın aslında söylendiği kadar özgür olmadığı, popüler kültürün insanların beynini uyuşturması tarzı fikirler.

  ted'in IQ seviyesi çok yüksek; zaten Amerika'da ki en genç öğretim üyesi olan kişiymiş kendisi; bu yüzden fbı, özel harekatlar, tarzı amerika'nın tüm birimleri bu adamı 18 yılda yakalayabilmişler.

  yakalanmasında ise dünya üzerinde ilk defa uygulanan bir taktik kullanılmıştır ki o da dil bilimi.

  Adamın yayınladığı manifestodan, gönderdiği mektuplardan dil bilimcilerce oluşturulmuş bir ekip tüm ayrıntılarına kadar inceleyip; nasıl bir adam bu dili kullanılır sorusunun cevabını bulmaya çalışmışlardır. nitekim dil bilimi ile suçlunun bir profili çıkarılıp bu profile uyan bir kişi yakalanmış sonradan da unabomber olduğu kanıtlanmıştır.

  daha ayrıntılı bir bilgi elde etmek istorsanız manhunt: unabomber adında bir dizi başladı, şuan 3. bölümü yayınlandı; dizi tamamen bu konuyu işlemekte. izlemenizi tavsiye ederim.

   
 2. adamların seri katilleri bile sistematik çalışıyor; manifesto falan yayınlıyor.

   
 3. dizide bahsedilene göre IQ'su 163 müş.

  Demek ki zekanın da, doğru yolu bulmakla bir yere kadar ilişkisi varmış.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.