1 2 3 4 5 6 7 8

ecoekonomist

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

432 entry 250 konu hiç puanı yok
20.06.2023 16:26 son işlem tarihi takip etme takip et

ardeb

Araştırma Destek Programları Başkanlığı; üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından önerilen araştırma projelerine destek veren TÜBİTAK'a bağlı birimdir.

(Bkz: ardeb)
01.10.2020 00:19
 1. islam kalkınma bankası

  Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 22 İslam ülkesi tarafından kurulan uluslararası kalkınma bankasıdır.

  İslam Konferansı Teşkilat'nın Aralık 1973 Cidde zirvesinde alınan karar ile oluşturulmuş ve 1975 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Faizsiz bankacılık sistemine göre çalışan bu kuruluş, İslam ülkelerinde kalkınma projelerini desteklemek, teknik ve bilimsel yardımlarda bulunmak ve ticaretin gelişimini sağlamayı amaç edinmiştir. Banka'nın organları; üye ülke maliye bakanlarından oluşan Guvarnörler Komitesi ve on üç üyeli Yönetim Kurulu'dur

   
 2. maaş

  Genellikle "memur" statüsünde çalışanlara, bunların emekli, dul ve yetimlerine ödenen aylığı ifade eder. İşçilere yapılan ödeme ise "ücret"tir.

  Maaş, işveren tarafından, çoğunlukla günlük, haftalık veya aylık şekilde ödenir. Maaşın miktarı genellikle bir iş-günü veya saati baz alınarak hesaplanır. Günlük olarak ödenen maaşa yevmiye denir.

   
 3. Mali Tablolar

  Türk Vergi Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu'nca bazı şirketler için zorunlu olarak tutulan, şirketin dönemsel faaliyetleri sonucu hazırlamak ve yayınlamak (halka açık şirketler, aracı kurumlar vb.) zorunda oldukları ve ilgili şirketin performansını gösteren, standartlaştırılmış muhasebe kayıtlarıdır.

  Başlıcaları bilanço, gelir-gider tablosu, satılan malın maliyeti, kâr dağıtım, fon ve nakit akım tablolarıdır

   
 4. murabaha

  İslam Ticaret Hukukunda "güven esasına dayalı alışveriş sözleşmeleri" arasında yer alır. Bu alışverişte satıcı malın kendisine maliyetini müşteriye açıklamakta ve bu maliyet üzerine bir miktar kar koyarak satmaktadır. Alıcı satıcının bu beyanına güvendiği için bu tür satış, güven esasına dayalı satış sözleşmeleri arasında yer alır. Satıcının malın maliyetini açıklarken kesinlikle doğru miktarı söylemesi gerekmektedir.

   
 5. offshore

  Basitçe ikamet bölgenizin dışındaki bir yer anlamına gelir. Off-shore ortak nitelikleri bir yatırımcının kendi ülkesinin dışında var olan aktiflerini yapılandırmayı amaçlayan stratejilerin bir araya gelmesinden oluşan bir kavramdır. Bireyler ve şirketler off-shore mekanizmalarına başvururken varlık koruması, vergi planlaması ve yatırımda gizlilik gibi amaçlar güderler.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam