1 2 3 4 5 6 7 8

ecoekonomist

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

432 entry 250 konu hiç puanı yok
20.06.2023 16:26 son işlem tarihi takip etme takip et

corona için on günlük süre

(Bkz: corona için on günlük süre)
24.11.2020 12:24
 1. finansal kiralama

  İlgili tüm riskleri ve kazançları kiracıya devreden sözleşmelerdir. Finansal kiralama konusu malın mülkiyeti kiraya veren şirkete aittir.

  Ancak, taraflar sözleşmede, sözleşme süresi sonunda kiracının malın mülkiyetini satın alma hakkına sahip olacağını kararlaştırabilirler. Herhangi bir kiralamanın Finans tipi kiralama sayılabilmesi için aşağıdaki dört kriterden en az birini sağlaması gerekmektedir. 1. Kira anlaşması, varlık üzerindeki mülkiyet hakkının kira anlaşmasının sonunda kiracıya devrini öngörür. 2. Kira anlaşması, kiracıya kira süresinin sonunda varlığı o tarihte beklenen normal fiyatının oldukça altında bir fiyatla satın alma seçeneği verir. 3. Kira süresi, kiralanan varlığın tahmini ekonomik ömrünün yüzde 75'ini veya daha fazlasını kapsar. 4. Asgari kira ödemelerinin (bakım, sigorta ve emlak vergileri gibi dönem giderleri hariç) kira anlaşmasının başlangıcındaki bugünkü değeri varlığın normal piyasa değerinin yüzde 90'ına eşit veya büyüktür.

  Faaliyet Tipi Kiralama (İşletme Kiralaması): Finans tipi kiralama sınıfına girmeyen her tür kiralama faaliyet tipi kiralamadır. Faaliyet tipi kiralamada, varlığın mülkiyetine sahip olmaktan dolayı ortaya çıkan bütün riskler kiraya verene aittir. Anlaşmada belirlenmiş olan kira tutarı kiracı açısından bir faaliyet gideridir.

   
 2. kozmoğrafya

  Lise III. Sınıf için hazırlanmış ve 1933 yılında İstanbul'da basılmıştır. 286 sayfadır. Yirmi kısımdan (mephas) oluşmaktadır. Kitabın son kısmı (Yirminci Mephas) not ve cetvellerden oluşmaktadır. Ayrıca son sayfalara, kitapta adı geçen meşhur astronomlara ait kısa bir bilgi eklenmiştir. Bunu hata sevap cetveli izler. Son sayfada ise "Merkezi Avrupa Ufkunda Bir Sene Zarfında Görünen Kevkep Cümleleri Haritası" eklenmiştir. Fihrist kısmı 276-281. sayfalar arasındandır ve bu kısmın başına "Ankara ve İstanbul'un bazı mutayatı rasadiyesi" başlığı altında Ankara ve İstanbul'un enlem ve boylamları verilmiştir.

  Ali Yar'ın Kozmoğrafya adlı Lise ders kitabı, Cumhuriyet Döneminin başlarında konunun ne kadar bilimsel ve ciddi bir biçimde ele alındığının kanıtıdır. O dönemde genelde hemen hemen bütün bilim dallarının yeterince iyi öğretiminde özelde ise astronomi eğitiminde uzmanlar tarafında hazırlanmış ders kitapları okutulmuştur. Bu da Atatürk'ün koyduğu hedeflerin ne kadar yerinde olduğunun bir göstergesidir.

   
 3. 3600 ek gösterge

  bildiğim 2008 den sonraki işe girenlere yaramayacak uygulama. yanlışsam düzeltin

   
 4. cep telefonunu evde unutmak

  her zaman yaptığım hareket. aslında unutmuyorsun. hep o oradadır diye düşündüğün için hataya düşüyorsun.

   
 5. corona için on günlük süre
   
  (Bkz: korona değil tedavisi öldürüyor kanısı)

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam