1 2 3 4 5 6 7 8

ecoekonomist

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

431 entry 250 konu hiç puanı yok
10.08.2022 15:32 son işlem tarihi takip etme takip et

hazine

berat albayrak sayesinde çok konuşulan kurumumuz

24.11.2020 00:52
 1. memurlar net gece tayfası

  devamını beklediğim sayfadır. Muhabbet severim iyidir.

   
 2. Oligopol piyasası

  Ürünlerinin fiyat ve miktarını birbirlerine karşılıklı biçimde bağımlı olarak belirleyebileceklerinin farkında olan az sayıda firmanın bulunduğu piyasa biçimidir

   
 3. Net hata ve noksan

  Ölçüm hataları, yanlış beyanlar, gelirlerin sistem dışına çıkarılması veya finansmanının sistem dışından sağlanması, dış ticarete konu olan malların hareketi ile ödemelerin farklı bilanço dönemlerinde yapılması gibi nedenlerden dolayı ödemeler bilançosunda denkliği sağlamak üzere kullanılan bir kalemdir.

   
 4. makro ekonomi

  Ekonomi biliminin, toplam tüketim, toplam üretim, toplam tasarruf, toplam yatırım, toplam gelir (milli gelir) ve istihdam gibi toplam büyüklüklerini inceleyen ve bunlar ile ilgili çözümleme ve çıkarımlar yapan alt dalı.

  Mikro ekonomiden farkı ekonomiyi bir bütün olarak ele alıp, makro denge çözümlemeleri üzerinde çalışır. İşsizlik, enflasyon, toplam üretim ve tüketim, gelir dağılımı makroekonominin ana konuları olarak sayılabilir

   
 5. Liyakat

  Bir mesleğe, sosyal konuma veya statüye gerekli görülen özelliklere sahip olma nedeniyle layık olma durumudur.

  Liyakat sistemi ile istihdam edilecek kişilerin, kişisel dostluk, aynı partiden olma veya aynı siyasi görüşü paylaşma, soyluluk vb. ölçütlere göre değil; görevin gerektirdiği yeterlilik, nitelik ve yeteneklerin ölçüldüğü, aynı şartları taşıyan herkesin katılımına açık olarak yapılan sınav yoluyla belirlenir.