1 2 3 4 5 6 7 8

tokat

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Plakası 60 Olan merkez nüfusu 2015 itibariyle 138.000 Olan Orta Karadeniz'de bir İlimizdir..

  Tokat'ın Antik Bizans dönemindeki en eski adı Komano'dur. Daha sonra Evdoksia ve Dokia adlarıyla anılan şehir Arapların idaresine geçince Dokat adıyla bilinir olmuş ve İran, Selçuk, Moğol ve Yıldırım Bayezid'ın hakimiyeti altına girdikçe Kah-Cun, Dar'ün-Nusret, Somaru, Dar'ün-Nasr adlarını almış ve en son Osmanlı idaresinde Tokat adını almıştır.

  İlçeleri;Almus , Artova , Başçiftlik , Erbaa , Niksar , Pazar , Reşadiye , Sulusaray , Turhal , Yeşilyurt , Zile'dir

   
 2. el ile yüze vurma.

   
 3. saatte yaklaşık 15 km hızla yüzün yanak kısmına çarpan avuç içinin çarpışma anıdır. yüksek ses ve yüksek acıyı beraberinde üretir.

   
 4. Ortasından geçen yeşilırmak ile ikiye bölünmüş güzel memleketim. Hıdırlık köprüsü ile yeşilliği ve kebabı ile şirin küçük bir karadeniz şehri.Şehirde Osmanlı ve Anadolu selçuklu devletlerine ait bir çok tarihi esere rastlamak mümkündür. Roma imparatoru julius sezar'ın meşhur sözü olan veni,vidi,vici geldim,gördüm,yendim sözlerini kullandığı kale Tokatın zile ilçesindedir. Bilinen şamar anlamından ziyade, atın tok olmasından(tok-at) aldığı rivayet edilir.

   
  (Bkz: veni vidi vici)
 5. türkiyede bir il

  ve genelde kızdıgımız zaman bir baskasına atılan ve acıtan heleki soguk havalarda yersek yüzümüzü hisetmedigimiz 5 parmak izi bırakan sınırsel güc

   
 6. insanın kendine hakim olamadığı durumlarda, karşı tarafın yüzüne elinin içiyle vurması.

   
 7. ohal sürecinde çıkarılması muhtemel konuşulan kararname ile tam 3 ilçesi birden il yapılması planlanan il.

   
 8. spoiler

  Bir İzzet Yıldızhan parçası. 14 şubat sevgililer gününden bir gün önce tüm memurlar.net üyelerine armağan ediyorum. Sevgiler

   
 9. Osmanlı olanı meşhurdur.

   
 10. Medyum Memiş'in Medyum Keto'ya atılan tokattır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam