1 2 3 4 5 6 7 8

sözlükte artış gösteren saldırganlık

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sadece sözlükte değil hayatın her alanında baş göstermiş saldırganlıktır.

  kendi siyasi görüşü doğrultusunda hareket edip karşıtlarını hainlikle suçlamaya varacak kadar ileri giden bir akımdan bahsediyorum.

  kendisi gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı tanımayan bu güruh, klavyenin dayanılmaz hafifliğine kapılıp ağızlarına geleni saymakta, doğru-yanlış herkesi töhmet altında bırakmaktadırlar. her zaman övündükleri barış ve hoşgörü coğrafyası lafının edebiyattan ibaret olduğunu biliyorduk da bu kadar aleni olacağını her halde kimse öngöremezdi.

  sevgisizlik zaten doğuştna gelen bir yokluk hali de, saygısızlık da artık atbaşı gitmeye başladı. bir kaç trollük heveslisi sözlükte dilediğince yazıp ortalığı karıştırma peşine düştü.

  neye ve kime hizmet ettikleri belli de, bu kadar açıktan yapmaları pervasızlıklarının boyutlarını gösteriyor.

  bu günler de geçer elbet, çatal diller, boş beyinler de çekilir yerli yerine...

   
 2. anladığım kadarıyla ötekileştirme çabasıdır.

  yani benim düşündüğümün zıddına kimse düşünmesin, herkes tek tip düşünsün ve hareket edip öyle yazsın mantığının tezahürü. aslında yanlış da olsa farklı sesler sözlükte yer bulmalı diye de düşünüyorum.

   
 3. beklenen saldırganlık halidir.

  ama benim bildiğim o bulutlardan pek de yağmurlar yağmıyor. yani ötekileştirme çabaları çok da para etmiyor. benim rengim mavi diye kırmızılar tutuşacaksa tutuşsun.

  senin kıblen, senin doğruların başkaysa bırak eğriler daha da eğrilsin.

  ne yani, düşünceyi, rengi, yaşananları yazmayacak mı şu insanoğlu?

  hemen etiketleme çabaları..

  ama öyle değil böyledir cümleleri..

  şak,şak,şak

  ne güzel dünya yaa

  zaten dünyada yaşayan tek canlı da penguen.

  buyurun cenaze namazına..!

   
 4. insanımızın maalesef eleştiriye tahammülünün olmaması sebebiyle,benimle aynı düşünmeyen benden değildir,tü kakadır düşüncesinin ürünü olan saldırganlıktır.

  herkesin fikri,zikri var bunu başkasının sınırlarına müdahale etmediği sürece gayet te açıklama özgürlüğüne sahiptir diye düşünüyorum.

   
 5. sadece sözlük için değil hayatımızın her anlamında olağan incitici ve rahatsız edici davranış artıştır. Esasen saldırışın altında yatan anafikir Bir nevi üstünlüğünü kabul ettirmektir. Başka insanlara üstün olmak konusundaki hırs, nefsin afetidir. Nefs üstün olmak ister. Sırf üstün olduğunu ispatlamak için başkalarına hep yanlış davranır.

  Bu sebeple nefsimize uymayacağız

  https://media.giphy.com/media/3o72FfkBbbG2s6RQyY/giphy-downsized-large.gif

   
 6. Aynı siyasi görüşü paylaşmayan kişi veya kişilere, toplu yapılan sözlü linç girişimi.

   
  (Bkz: söz konusu vatansa gerisi teferruattır)(Bkz: siyasi tartışma)
 7. başkasına saldırarak bir örnekle açıklanmış olması, anlaşılabilirlik açısından güzel olmuş. tabi burdaki saldırganlıktan kasıt karşıt görüşlülüktür. muhalif hareket olmayan yerde denetleme saglıklı olmaz, üretkenlik minimal düzeyde kalır.

  bahsedilen saldırganlık aşırıya kacmadığı sürece "caiz"dir.

   
 8. Geçenlerde sözlük yazarlarından biri başıma Molotof kokteyi attı ama ne hikmetse ateş havada söndü diye cevap vermek istediğim konu.

  Saldırganlık derken ne kastediliyor merak ediyorum gerçekten. İnsanların inandıkları şeyleri savunması mı acaba diye düşünmekten kendimi alamadım.

  Vatana millete, bayrağa karşı bir saldırganlık var amenna ama buradaki nasıl bir saldırganlık türü..

  Düşünelim karar verelim..

  Geri dön birilerini paralamak istiyorum, mesela 44 kişinin ölüm emrini veren vatan hainlerini.. çok mu şey istedim yoksa saldırganlık konusunda kendimi aştım mı?

  Aştın evet diyen varsa, daha bir mutlu olurum ki, demek ki doğru yoldayım. Ne bu vatanın bir karış toprağını ne bayrağımın bir milim parçasını kimselere çiğnetmem.

  Evet ben saldırgan sözlük yazarıyım.

   
 9. saldırganlıktan kastın ne olduğunu anlayamadığım başlıktır. saldırganlığın tanımı iyi yapılmalı diye düşünüyorum. Zira bazen isteniyor ki herkes benim gibi düşünsün, bana destek olsun, benim dünya görüşüm genel kabul görsün. öyle bir dünya yok. zaten sözlük kültürünün doğasında muhalif olmak var. farklı fikirlerin, düşüncelerin tanımlanması için herkes burada. yoksa benim evimde kamu-i türki var ve gider onunla meşgul olurum. bir diğer durum da alışılagelmişlik ve hazım sorunu. ülkem diyorsun, milletim diyorsun, inancım, kültürüm, değerlerim diyorsun; hemen atak başlıyor. insanlar burada yazdıklarından dolayı işte filan partinin borazanı, bunları yazması/yayması için emir alarak ödenen paranın hakkını veriyor, yok şunun trolü, vay efendim yazmak için yazıyor, zaten yazdıklarını kimse önemsemiyor, yok öteki, yok beriki vs... yaftalarına maruz kalıyorlar. kendini her türlü ortamda bulunmaz hint kumaşı zannedenler bol bol ahkam kesiyor. bu platform belli bir grup, zümre ya da siyasi görüşe ait değil. bunu böylece kabullenebilmek gerek.

   
 10. son dönemdeki hararetli siyasi tartışmaların yaşandığı ülke gündeminin sözlüğe yansıması durumu.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam