1 2 3 4 5 6 7 8

sivri dilli

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sözünü esirgemeyen,dangalakca konuşan,gereksiz sert çıkışları olan,otum derken başka şeyden söz eden insan türüdür,dili ağzına batsın inşaallah diye düşündürür.

  eleştirmek adına saygısızlaşabilen,kişidir.

   
  (Bkz: ağzından çıkanı kulağı duymamak)(Bkz: dangıl dungul)(Bkz: dangalaklık)(Bkz: dangalak)
 2. tanımın daha ziyade sözünü esirgemeyen kısmı ile üzerime alındığım sıfattır.

  bildiği doğruları her koşulda ve sonucu ne olursa olsun söyleme gibi kötü bir huyum var benim

  fıtrat işte yapıcek çok da bi şey yok yaniiii

   
 3. dilini silah olarak kullandığını sanan aymazı,anlatan deyimdir.

   
  (Bkz: sırça köşkte oturan,komşusuna taş atmamalı)(Bkz: ağzı olanın konuşması)(Bkz: el elden dil dilden kalmaz)(Bkz: laf söyledi balkabağı)(Bkz: aymaz)(Bkz: kendini aşamayan)
 4. bir konuşmaya başladığı zaman karşısında bulunan insanı, cin çarpmışa çeviren, kıran üzen ve yıkan kişilere denen söz. bu kişiler doğruları söylediklerini söylerler ama öyle bir ifade şekilleri vardır ki, karşı tarafı yaraladıklarını anlamazlar, çünkü haklılar ve bu haklılık her sözü söylemeye yetki veriyordur.

   
 5. Aklından geçen sözleri, cümleleri mantık süzgecinden geçirmeden direkt söyleyen; özellikle sinirliyken karşı taraf üzülür mü, kırılır mı, alınır mı gibi ince detay düşünmeden ağzından çıkan kelime değil de sanki mermiymiş gibi karşı tarafı bombardımana tutan; can acıtıcı gerçekleri sakınmadan söyleme cesareti gösteren kişiler için kullanılan ifadedir.

   
 6. günümüz siyasetçilerinin ve aile içi bireylerin en çok kullandığı moral bozucu dil vasıtasıyla ince düşünmeden, empati yapmadan, sözler ve üslup ölçülmeden, gergince ve boş konuşuyorlar

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.