Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

memurun 17.00 olunca elindeki işi bırakıp gitmesi

paylaş araştır

1. çalışanın devam etmekte olduğu işlem sırasında saatin 17.00 olduğunu ve mesainin bittiğini fark etmesiyle birlikte bir sonraki gün devam edilmek üzere o işi bırakması durumudur. tabi işin aciliyeti ve önemine binaen durum değişebilir. yeri gelirse memur o işi bitirmek için akşam8-9 lara kadar da iş yerinde kalabilir.

2. Mevcut yasadan kaynaklanan meslek etiği sorunu

3. bırakıp gitmezse birazdan gelecek yeni bir işi de yapması bekleneceği için bir anlamda doğru bir tavırdır. sonuçta 17:00'a kadar çalışması isteniyorsa o saate kadar çalışılır.

4. İşin durumuna göre doğru veya yanlış harekettir. Yarin da devam edilse bir mahzuru olmayan işler için normaldir. Ama içinde insan faktörü varsa ve üstelik işini görmek için köyden şehre gelmiş bir vatandaş söz konusuysa kesinlikle vicdansizlik olan durum. Bir zamanlar anadoluda hadi ismini de vereyim urfa'da bir ilçede bir kamu kurumunda hizmet verirken ciftcilerden kim gelirse ve saat kaç olursa olsun geri cevirmedim. Yönetmeliklere göre yapılabilir durumda olan her işlerini yaptim. Saat 6, 7, 8 kaç olursa olsun, bugün git yarin gel demedim. Orda yabanciydim, kimim kimsem, cevrem asiretim filan yoktu. Sonra yine bir iş vesilesiyle köylere yolum düşünce Beni zilgitlarla karsilayanlar, altima minder serenler, hemen mira pişiren yaşlı başlı amcalar, kesilen kuzular,tavuklar... mutluluk bu değilse nedir, hayatin anlami bu değilse nedir? Dünyada başka insanlari mutlu etmekten daha güzel ne olabilir. Ama arz ederim, rica ederim türünden anlamsiz, manasiz duygusuz resmi yazılar yarına da kalsa bir sakıncası yok.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.