1 2 3 4 5 6 7 8

kurbağa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. çocukluğunda kocaman yeşil bir oyuncağımın olduğu hayvandır.

   
 2. olsa olsa kermittir o. ( gülücük)

   
  (Bkz: kukla)
 3. öpüldüğü zaman prens olacağına inanılan hayvan. yalnız bu inanç sadece masallar için geçerlidir. dere kenarında bulduğunuz kurbağayı öpmeye falan çalışmayın. (gülücük)

  yalnız sadece derede değil kuyuda da oluyorlar. önceden evimizde bir kuyu vardı ve su çekerdik bahçeyi sulamak için. kurbağa da suyla beraber dışarı gelecek diye korkardım.

   
  (Bkz: kurbağa prens)
 4. Üniversitelerin biyoloji bölümlerinde incelenmek üzere katledilen sevimli hayvanlar.bilim için gerekli mi tartışılır. kurbağa demişken bu sevimli hayvanla ilgili küçük bir anımı yazasım geldi.okumak istemeyen buradan sonrasını okumasın.çünkü konunun biraz dışına çıkacağım.çocuğum,her pazar babam dere kenarına araba yıkamaya gidiyor.işte bizde oralarda oyalanalım diye kardeşim ve beni de götürüyor.derede paçaları sıvayıp ayakları serinletiyoruz.annem kurbağadan çok korkar.abisi küçükken sırtına atmış.biz bu travmayı biliyoruz.aklıma kurbağa yakalayıp anneme hediye etmek ve kurbağa onun olacağı için sevip,korkusunu yeneceği gibi saçma bir düşünce geliyor. neyse uyanık ben,kardeşimi zorluyorum. kurbağayı yakalamak için derenin hemen kenarındaki kayanın boşluklarına elini sokmasını istiyorum.hayta korkuyor."ben sokmam o deliğe elimi"diyor.neyse iş başa düşüp,sokuyorum elimi.hayvan çok kaygan tutulmuyor.kaçırıp duruyorum elimden."bu elde tutularak eve kadar gitmez" diyorum. kardeşimin az önce dereye girerken çıkarmış olduğu çorabın içine orta büyüklükte bir taş koyup,çorabın içini genişletiyorum.kurbağayı güç bela tekrar yakalayıp çorabın içine koymayı başarıyorum.çok mutluyum.anneme verip güya korkusunu yenmesini sağlayacağım.çorap elimde,ağzını da sıkı sıkı parmaklarımla kavramışım,kardeşle tepeliklerde dolanıyoruz.nasıl olduğunu anlamıyorum, çorapta bir kafifleme oluyor.bakıyorum ki taş çorabı delmiş ne taş kalmış ne kurbağa.o kurbağa o gün bu gündür o tepelerde dolanır...şaka şaka kurbağa özgürlüğüne kavuşmuş, ortalıkta gözükmüyordu.üzüldüm ama başka kurbağa yakalamakla da uğraşmak istemedim. gelelim yırtık çoraba.kardeşim bir ayağına sağlam öbür ayağına yırtık çorabı giydi. onun da parmaklar artık özgürdü...annem hala kurbağadan korkar.düşünüyorum da o gün kurbağayı eve götürebilseydim korkusunu yener miydi?(gülücük)

   
 5. sonuna cık eklendiğinde somun sıkmak ve sökmek için kullanılan aletin adını ortaya çıkaran konudur..

   
 6. ne istediğinden emin olmayan canlı türüdür.

  doğduğunda suda yaşayıp, büyük bir değişim ve evrimle kara canlısı olan ama sudan ayrılmayan canlı türüdür.

  bu kararsızlığına bakarak kadınları en iyi anlatan örnektir.

  ne istiyosun be kurbağa bi karar ver artık, hiçbiyerde mutlu olmuyorsun ki (gülücük)

   
 7. Kurbağalar kara yaşamına uyum sağlamış ilk omurgalılardır. Sadece suda, sadece karada ve hem suda hem de karada yaşayabilen türleri vardır. Kurbağaların nemli bir derileri ve perdeli arka ayakları bulunur. Yumurta ile çoğalırlar.

   
 8. kurbağa duymuyormuş.

  Kaymak kabından boğulmadan çıkmayı başarmış.

  Duymadığı için otobanda ezilebilirmiş de.

  Nereden aklına geldi derseniz:

  Twitterım olmadığı için kafam temiz.

  Oh çok rahat.

  aynı kaymak kabında tereyağı üreten kurbağa gibiyim.

  Ama otobandaki kurbağa da olabilirim.

  En azından psikolojisi düzgün bir kurbağayım.

  Belki de az düzgün bir kurbağayımdır.

  Neyse!

  Tedbir bizden takdir Allahtan.

  Redbull salağı gibi hiçbir kabloya dokunmadan kanatlanmayalım da.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.