1 2 3 4 5 6 7 8

gökte yıldız görememek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. içi daralan insanın pencereden veya apartmanın önüne çıkıp yukarıya doğru baktığında, ya gündüz olduğu için ya da akşam hava kapalı olduğu için yıldızların olmadığını fark etmesi durumudur.

   
 2. müstakil evde yaşayan komşu apartmanın önüne gidip göğe bakmalıdır,hava kapalıysa yıldızları göremeyecektir ama bu yıldızlar yok demek değildir.

   
 3. "gökte yıldız ellidir, ellisi de bellidir." türküsünün yakıldığı gece ki gibi açık bir gökyüzünün olmaması hadisesidir.

   
 4. şayet gökyüzü kapkara bulutlarla kaplı, hava kapalı ve gündüz değilse, şehirlerin yarattığı ışık kirliliği sonucu gökyüzünü berrak görememek yıldızlara ulaşamamak durumudur

   
 5. hava bulutlu ve yağmur havası ise malesef göremediğimiz bulutlara boş boş baktığımız durum.

   
 6. yoğun sis altında olunduğunun bir göstergesidir.

   
 7. ertesi günün soğuk ve havanın kapalı olacağına işarettir.

   
 8. bulutlu ve sisli hava sonucu oluşan durum.

   
 9. özellikle büyük şehirlerdeki "ışık kirliliği" sebebiyle yaz-kış ,3-5 parlak yıldızdan başka yıldız görülmemesiyle de açıklanabilen ve göz zevkini bozan olay. illa öyle bulutla sisle olacak diye bir şey yok.

   
 10. Bol ışıklı ortamlarda yeryüzündeki yoğun ışığın gökyüzüne yansıması sonucunda normalde çok sayıda olan yıldızların gözükmemesi olayıdır. Halbuki köy ve kasaba gibi yerlere gidilse ışık yoğunluğu olmayacağından oralarda gökyüzündeki onlarca yıldız rahatça görülebilir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam