1 2 3 4 5 6 7 8

bayan mı kadın mı sorunsalı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. son dönemde fark ettiğim bir problemdir. ben genellikle bayan kavramını kullansam da bundan rahatsız olanlarına şahit oluyorum. benim için bayan kavramı artık ergenlik yaşını da geçmiş her yaştan dişi insanı ifade etmekte olduğu için seçimim bu yönde. kadın biraz daha kaba gibi kanımca. mesela işteyken bayan arkadaşlar hitabını rahatlıkla kullanıyorum ama kadın arkadaşlar demek hoşuma gitmiyor. o yüzden bence bayan.

   
 2. baymayan kadın diyerek bir çıta yükselttiğim sorunsaldır.

   
 3. resmiyetin hakim olduğu bir ortamda elbette ki bayandır, fakat cümle içerisinde kullanıldığında yada bire bir diyaloglarda kadın tercih edilir, "kadın bana hakaret ediyor" gibi.

   
 4. bayan kelimesinin bay'dan türetilmiş olması (uyduruk olması yani), bayan denilince "kadın"a ve kadınlığa yapılan bir erkek egemen bakışı ifade ettiği için eleştirmesi gereken kullanımın sorun hali.

  pek çok hakkını korumayı bilen kadın aktivist, bayan kelimesine ifrit olur. bunun ardındaki zihniyeti ve bilinçaltını açıklayan onlarca makale var piyasada. ille de bayan'ı tercih edecekler okusunlar bi zahmet.

  bunlar bir yana, bu bilinçte olmayan kadınlar da maalesef bayan söylemini tercih ediyorlar. sorgusuz kabul ediyorlar bu söylemi ve bunun kendilerini küçük düşürdüğünü idrak edemiyorlar.

  adam'ın kadına bakışı zaten cinsel bir obje olmanın ötesinde olmadığından, evde kendi eşine karı diye hitap ederken, aklı sıra dışarda kibarlık olsun diye "bayan" lafını kullanıyo el alemin kadınlarına. bu iki yüzlülüğü ortadan kaldıracak olan yine kadınların kendileri olmalıdır. ama görünen o ki içselleştirme tavan yapmış toplumumuzda.

  konuyu özetleyen bir makale için radikal gazetesinin 20.02.2014 tarihli internet sayfasındaki makaleyi okuyabilirler. adı da: bayan değil, kadın. ama neden?

   
 5. fenimizmin bir dayatması olan modern dünyanın en saçma sorunsalı..

  tanımadığımız birine "kadın bakar mısın" deyip de kafamızı yardıracak kadar aklımızı kaçırmadık.

  bu sorunsal hanımefendilerin kendi kendilerini eziklemesinden başka bir işe yaramadığı gibi durduk yere bay'ların da aklını karıştırıyor.

  Ne desek bilemedik, hatun mu, hanım mı yoksa dişi mi ya da mahmut mu? evet evet mahmut diyeceğim ben.

   
 6. Nezaket kuralları gereği bayan denilmemesi icap eden suni bir sorun lakin cinsi bir hitap şekli olarak ise yukarıdaki örnekte de olduğu gibi tek başına kadın hitabı şık durmuyor. Erkeklerde bay hitabı genel geçer uygunluğu ile kabul görmüşken karşı cinste duruma ve kullanıma göre çeşitlilik arz eden hitap şekilleri mevcut. Bunun çıkış noktası da en başta dediğim üzre suni rahatsızlık. Şekle değil niyete bakılsa böyle bir gündem mevzubahis olmaz.

   
 7. tezat olduğu halde neden karıştırılırmış dediğim gereksiz feministik karmaşa..

  kadınım demek bambaşka bir anlam ifade ederken bayanım demek cümlece bayana aittir.

  hitap sıkıntısı çekenler için zaten farkındalık ortada yabancısın ve bayan bakarmısın diyeceksin

  kadın ne ya kimlik memuru bile sorara bayan mı erkek mi diye kadın ne..

   
 8. duruma göre değişen sorunsaldır. çoğu yerde kadın olarak telaffuz edilmesi gerektiğini düşünüyorum, mesela cümle aralarında kadın diye yazılmalı, bayan hoş durmuyor. hitap ederken de tanıdığın kişiye, kadın bak demiyorsun, falan hanım diye hitap ediliyor. ayrıca hiç tanımadığın bir kadına, bir şey sormak isterseniz kadın kelimesini kullanmadan, bir bakar mısınız diye hitap edilebilir.

  duruma göre değişebilir desem de, yine de bayan kelimesini , kendi açımdan hiç hoş karşılamıyorum.

   
 9. ikisi de aynı kapıya çıkan ve sorun olduğuna inanmadığım konu..

  sokakta tanımadığım karşı cinsi bir nedenden ötürü çağıracağım zaman bayan demek yanlış değildir. tanıdığın birini çağıracağınızda zaten ismi ile hitap edersiniz. misal vereyim, ayşe bir bak hele..

  tanımadığın biri olunca bayan bir bakar mısın? demenin nesi yanlış.. sana göre yanlış olabilir bana göre değil. komedi leyn..

  hanımefendi diyecekmişim ne bileyim efendi olduğunu..

   
 10. gereksiz sorun.kadın dese ne olur,bayan dese ne olur,saygılı davransın yeter.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.