1 2 3 4 5 6 7 8

arabesk müzik

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ilk kez 1940'lı yıllarda haydar tatlıyay ve birkaç şarkıcı tarafından ortaya çıkarılan, arap tarzını yansıtmasından dolayı bu isimle anılan müzik türüdür.

   
  (Bkz: ferdi tayfur)(Bkz: orhan gencebay)(Bkz: müslüm gürses)(Bkz: hakkı bulut)
 2. sorunları olan depresif kişilerin dinlemekten şiddetle kaçınması gereken, kişiyi bambaşka karanlık bir dünyaya sürükleyen müzik türü. dinledikçe bunalıma sokar, intihara kadar sürükleyebilir. aman efendim uzak durunuz...

   
 3. ilk olarak 19.yüzyılın ilk yarısında robert shumann tarafından ortaya çıkarılmış bir müzik türüdür, başlangıçta piyano tarafından icra edilirken şimdilerde çok kaliteli keman, ud, bağlama, kanun geçişlerine sahiptir. ayrıca zannedilenin aksine orhan gencebay yaptığı müzik hakkında arabesk tanımlamasını kabul etmez.

   
 4. Halk arasinda damar diye tanimlanan, sozlerinde isyan barindiran muzik turudur.

  Bugun muslum gursesin ölümünün ikinci yili olmasi dolayisiyla da manidar buldugum baslik.

   
 5. hastanelerde yoğun bakım hastalarına takılan o kablomsu -adını bilmiyorum ya da cehaletin gözü kör olsun arabeski- şeyler gibi 1970'lerden beri türk toplumunun kronik ağrılarına 1000cc serum niyetine takılan müziktir. belki de müzik değil bir terapidir.

   
 6. olmazsa olmazlardandır,her insan hayatının bir evresinde dinlemiştir,dinleyecektir,dinlemelidir..

   
 7. ülkemizde 70'li ve 80'li yıllarda yükselişe geçen ve çok sayıda temsilcisi olan müzik türüdür. aynı zamanda çok sayıda seveni vardır. o zamanlarda ülkede teknoloji gelişmemişken evde, arabada, toplu taşıma araçlarında çalınırdı. günümüz şarkıları 40 gün sonra unutulurken arabesk müzikleri aradan 40-50 yıl geçmesine rağmen unutulmamıştır. başyapıt niteliğindedirler.

   
 8. pamuğu hallaç,duyguları arabeks müzik kabartır dediğim,müzik türü.

   
 9. Bir nevi depresyon müziği

   
 10. övülmemesi gereken, sövülmesi gereken müzik türü.

  orhan gencebay arabeskçi değildir diye de eklememizi yapalım.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.