1 2 3 4 5 6 7 8

orhan gencebay

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Akil Adamlardan birisi olduktan sonra halk tarafından eleştirilen bir sanatçı

   
 2. hiç sahneye çıkmamış onlarca albümü olan üstad

   
 3. Korsan üretimlerle birlikte yaklaşık 200 milyon traj ile dünyanın sayılı traj rakamlarından birine sahip über sanatçı

   
 4. batsın bu dünya, dil yarası, bir görüşte aşık oldum gibi şarkıları seslendirmiş olan Arabesk müziğin duayeni.

   
 5. zannedilenin aksine kendisine yakıştırılan arabesk müzik kavramını kabul etmeyip, türk halk-sanat müziği yaptığını söyleyen müzik adamı.

   
 6. aslan burcudur.

   
 7. içinden geldiği toplumun dna kırılmalarını gözlemleyip; tedavisi namümkün görülen psiko-sosyal acılara müsekkin şarkılar yazmış bir halk adamı.

   
 8. Bazılarının arabesk diye kulak tıkadığı, bazılarının da bağlamasını duyunca kulak kesildiği müzik ve sanat adamı. Farklı müzik türlerinin harmanlanmasından çıkan ve ruhta haz uyandıran tınıları vardır. Cemal Şafi'nin bazı şiirlerine nefes vermesi de cabası.

   
 9. batsın bu dünya isimli remix şarkısını çok beğendiğim büyük usta söz yazarı ve şarkıcı olan kişidir.

   
 10. belki sabah akşam dinlediğim tek müzik adamı diyeceğim üstad.

  öyle kompleks harmoni, farklı müzik ekollerinden harman yapma, onca müzik enstrümanının her birini tam yerinde gerektiği gibi kullanma, tek parçada birden çok makamdan esintiler, karmakarışık melodiler ve besteler, kafa uçuran sözler.

  bağlamayı bir anadolu köy çalgısı olmaktan dünya standartlarına çıkaran belki de tek isimdir. tüm eserlerini artık kendisiyle yaşıt olan ve elinden hiç düşürmediği divan bağlamasıyla bestelemşitir. erkin koray'la birlikte tasarladıkları elektro bağlama günümüzün artık vazgeçilmez bir müzik aletidir.

  kendisine yakıştırılan arabesk yapıyor ithamını asla kabul etmemiş ve türk halk müziği icracısı olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

  yıllarca arabesk yaptığı iddiasıyla trt'de eserleri çalınmamış ve yasakçı zihniyetin kurbanı olmuştur.

  gördüğüm kadarıyla oldukça da mütevazı biridir ve asla türk müziğinin en zirve ismi olduğunu kabul etmez ancak öyledir.

  kendisiyle karşılaşma şansım olsa kendisinden tek talep edeceğim şey tüm eserlerini sadece bağlamasıyla enstümantal olarak icra edeceği bir albüm serisi olurdu. belki kendisinin de aklında böyle bir şaheser düşüncesi vardır ve gerçekleştirir. yoksa kendisinin bıraktığı noktadan bağlama bir arpa boyu daha ilerleyemeyecek maalesef.

  barış manço gibi bir müzik üstadı 'o bizden müzik adına 50 yıl ileridedir' der orhan gencebay için. neşet ertaş 'bağlamayı allah'a yalvartırdı' derken zeki müren ise 'onun müziği benzersiz ve ancak orhan gencebay ekolü olarak adlandırılır' diye düşünmektedir onun hakkında.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.