1 2 3 4 5 6 7 8

anladıysam arap olayım

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. olan bitenden herhangi bir şey sezemeyen, karşıdaki insanın ne ifade ettiğini anlayamayan kişilerin kullandığı ifade.

   
 2. İlk duydugumdan beri ne anlama geldiğini anlayamadığım, sorularıma cevap alamadığım, kimse ne anlama geldiğini bilmiyorsa neden bu kadar çok kullanılıyor diye şaşırdığım ifade.

  Israliliyat derler böyle bunun gibi pek çok söz, küfür, tarih vb. dile ve kültüre eklenmiş durumda. Bu söz de onlardan biri sanırım.

  Irkçılık her zaman müşteri buluyor bir şekilde...

   
 3. Köpeklere bile arap isminin takıldıgı toplumumuzda bence incelenmesi gereken, oldugundan daha derin anlam ve cikarimlari olan halk arasi deyimidir

   
 4. geçmişten bu yana dilimizde yer eden bir ifade. elbette bu sözün de bir geçmişi, bir çıkış noktası vardır. yoksa şu dönemde olsa böyle bir lafın lugatımızda yer almayacağı kesin.

   
 5. Araplarda da anladıysam Türk olayım versiyonunun olduğunu düşündüğüm Türkçe bir deyim.

   
 6. başka bir bakış açısıyla bakıldığında arapların çok iyi anlayan insanlar olduğunu ifade eden cümle kalıbı. demek ki arap olan anlıyor.

   
 7. nereden dilimize dolandı bilinmez ama bir çok kişinin, anlama konusundaki yetersizlikleri olduğu zaman söylediği deyimdir. şöyle bir durum var,türkler fazla arapları sevmez, sanırım bu şekilde biraz onlar laftan falan anlamaz mı denmek isteniyor bilmiyorum, söyleyen kişilere sormak lazım

   
 8. fransız kaldım'ın ilk versiyonu.

   
 9. Bazen puanına aldanıp da iki saat boyunca izlediğim, ha bir şey oldu olacak diye bekleyip, bekleyip, sonunda cast yazısının ekranda belirmesi ile ekrana boş boş bakıp, ne oldu şimdi sorusunu sorduğum ve bir şey anladıysam arap olayım dediğim durumlar yaşayabiliyorum.

  Bazen de karşımızdaki kişi yersiz yere trip atar, kendince birşeylere kızmıştır, anlam veremeyiz ne olduğuna, yine o anlarda o cümle dilimizden dökülüverir.

   
 10. Allah yazdıysa bozsun dediğim, kullanmadığım deyim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.