Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

9 zilhicce cuma 8 mart 632-tarihli veda hutbesinde kadın

paylaş araştır

1. Alemlere rahmet iko cihan severi efendimiz (SAV) Dünyada ilk defa 632'de veda hutbesinde "kadın haklarını" dile getirmiştir.

"Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir." (Veda Hutbesi'nden.)

Bazı hadis-i şeriflerinde de bu konuya değinmiştir.

"Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum. Vasiyyetimi tutunuz. Zira onlar sizin idarenize ve himayenize verilmişlerdir."(Riyazü's Salihin)

"Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü tealanın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!" (Müslim)

"Mümin bir koca, mümin hanımına bu buğzetmesin.onun bir huyunu beğenmezse de, başka bir huyundan hoşlanabilir." (Müslim)

2. kadınları dövmeye izin veren bir dinin mensuplarının kadınları insan yerine koymaması son derece normaldir.

3. peygamber efendimizin veda hutbesinde kadınların korunmasını,erkelerin hakları olduğu kadar onlarında hakları olduğunu dile getirdiği konu.

maalesef dini anlamak isteyen insanların tek takıldığı yer dayak meselesi, hafifçe vurun diyor, şimdi günümüzde olduğu gibi hastanelik edin, bıçaklayın, öldürün, rezil edin demiyor. ama doğruya din kötüdür ve Türkçe ise nereye çekersen oraya gider, anlamak istemeyen insanlara bir şey anlatamazsın. çok merak ediyorum peygamber efendimiz hangi eşini dövdü, sokaklarda sürüdü hatta öldürdü.

kadına gerekeni göstermek istemeyen insanlar islamiyeti kötülemeye devam edebilir. nazan Bekiroğlu'nun dediği gibi "vallahi ölüm var, billahi ölümden sonrası var".

(Bkz: Nazan Bekiroğlu)
  4. en fazla sahabe tarafından dinlenen hadis olmasına rağmen yine de bilindik 3 versiyonu bulunan veda hutbesi'nde kadın ile ilgili olduğu belirtilen bölüm.

5. Nisa 34 ün uzantı durumu

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.