1 2 3 4 5 6 7 8

Eliie

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

321 entry 82 konu hiç puanı yok
03.11.2015 22:23 son işlem tarihi takip etme takip et

bir ülkenin geri kalmış olduğunu anlamanın yolları

Dünya da aslında gelişmekte olan ülke kavramı bir nevi afferimle pışpışlayarak motive etme çabası gibidir. Dünyada gelişmiş ülke ve az gelişmiş ülke vardır. Kişi başına gelirin düşük olması, gsyh içinde tarım payının yüksek olması, beşeri sermayenin yaratılmamış olması, emek yoğun teknolojinin tercih edilmesi, gelir dağılımının bozuk olması, dış ticaretin dışa bağımlı olması, alt yapı yatırımlarının yetersizliği ve tabi ki teknolojik bilgi eksikliği ve verim düşüklüğüdür. az gelişmiş( gelişmekte olan ) ülkelerin temel ekonomik özellikleridir bu şekilde sıralanabilir. Çok çok uzak ülkeleri incelemeye gerek yok Ülkemizi incelediğimizde gerçekleri çok net görebiliriz. Bu bağlamda efenim ülkemizde Bol yatırım sapmalı, kısır döngülü, bağımlı, ikiliklerle dolu durumlarla karşılaşırız. Süper güç olduğumuza inanların da azıcık iktisat büyüme kalkınma vs vs dersi filan almaları gerektiğini düşünüyorum tabi olaylara gelişmelere tek bir açıdan bakarak devam edeceklerse o derslerinde işe yaramayacağı kesindir.

07.03.2015 12:09
 1. sinerji

  ortak istek ve güç. birleşmek

   
 2. dejenere

  yozlaşmak, soysuzlaşmak.

   
 3. twitter'dan kadro talebi

  sosyal medyada ki feryat figan her gün bir grup mezunun tt olmak için uğraştığı durumdur.

   
 4. klasik liberaliz

  birey merkezli bir düşünce sistemidir ve özgürlük en önemli politik değerdir.

   
 5. merkantilizm

  arz yönüne ağırlık veren bir iktisat teorisidir. Refah ve zenginliğin kaynağının değerli maden bolluğuna bağlı olduğunu savunurlar. önemli temsilcileri bodin, mun, serra, colbert, petty ve hume'dur.

   
  (Bkz: adam smith)

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam