Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/venezuela/2.sayfa
Yazdırılma Tarihi : 30 Mart 2020 Pazartesi 18:45

Venezuela

 

 1. bütün petrolün çeyreği burada. dünyadaki en büyük petrol rezervine sahip. Suudi arabistandakinden bile çok... başına gelenler şaşırtıcı değil.

  29.01.2019 09:04 akademikbaytar
 2. abd tarafindan 8 milyar dolar petrol parasina el konan,john bolton tarafindan tv ekranlarindan acik acik venezuela petrolu ulkemizin ekonomisini duzeltir denen ulke.

  31.01.2019 07:39 huzur-I4
 3. abd nin himayesine almak için anti demokratik şekilde sözde başkan atayarak ele geçirmeye çalıştığı ülkedir

  demokrasi adı altında petrole el koymaktır amaç, tıpkı ırak ta suriyede yaptıkları gibi

  umarım venezuela halkı bu oyuna gelmez, yoksa sömürge ülkesi olup çıkacaklardır ortadoğudakiler gibi

  01.02.2019 10:13 ulsgkc
 4. batili somurgecilerin darbe yoluyla juan guaido'ya teslim etmek istedikleri ulke.mason olan bu zat ayni zaman otpor isimli sirp teror orgutu tarafindan yetistirilmis.ayni orgut ulkemizde ki gezi teror olaylarinda da aktifti.sonrasinda bir cok gencimize kamplarda egitim vermisler.

  02.02.2019 11:28 huzur-I4
 5. yeraltı zenginlikleriyle ve güzel kızlarıyla tanınan bir güney amerika ülkesi.

  şu an çok ciddi bir ekonomik buhranın içerisindedir, bunun temel sebebi de chavez ile başlayan ve maduro ile devam eden süreçte alınan kötü ekonomik kararlardır. bir ülke hangi hammaddenin zengini/tekeli olursa olsun, tüm ekonomisini bundan elde edeceği gelire bağlarsa er geç nalları diker, işte venezuela da bunu yaşamaktadır an itibariyle.

  peki ne oldu? şimdi efenim chavez bey iktidara gelince tüm petrol şirketlerini devletleştirdi ve petrol üretimi dışındaki neredeyse tüm üretime dayalı sektörler devletin teşvikiyle azaltıldı veya bitirildi. ilk zamanlar her şey yolunda gidiyordu çünkü petrolün varil fiyatı 100 doların üzerinde seyrediyordu ve bu fiyat venezuela'nın petrolden iyi bir gelir elde etmesi için yeterliydi. sonra chavez 2013 yılında yanılmıyorsam kanserden öldü ve yerine eski bir otobüs şoförü olan maduro geçti. kendisi chavez kadar şanslı olmadığından mıdır nedir, 2014 yılında abd, rus ekonomisini çökertmek için petrol üreten ülkelere baskı yaparak üretimlerini arttırma talimatı verdi ve arz-talep gereği varil petrol fiyatları bir ara 40 dolara kadar indi.( bu arada abd operasyonu da başarılı oldu, birkaç ayda rusya'dan 300 milyar dolar para çıkışı sağlandı ki muazzam bir meblağ bu)

  ülkenin tek gelir kaynağı petrolken ve 100 dolar civarı bir fiyat olacağı varsayımı ile her şey planlanmışken birden varil başına 60 dolar kayıp olursa, ayvayı yersin, yediler de zaten. 2014'ten bu yana her geçen yıl ekonomik anlamda daha da kötü bir tablo çiziyorlar. ellerindeki petrol kaynaklarını peşkeş çekme şartıyla çin'den gelen yüksek faizli kredilerle nereye kadar gidilir, bilinmez. ayrıca bir kritik bilgi daha var, evet venezuela'da çok ciddi miktarlarda petrol var fakat kalitesiz ve çıkarması çok pahalıya mal oluyor. örneğin katar'ın 10 varil petrol üretmek için harcadığı paraya venezuela sadece 1 varil petrol çıkarabiliyor yaklaşık olarak.

  03.02.2019 22:32 Colonel Hans Landa
 6. amerikanın desteğiyle darbe yapılmak istenen güney amerika ülkesidir

  sözde demokrasi adı altında oraya başkan atayan ve niyetinin asla demokrasi olmadığını, petrollerinde gözünün olduğunu bilmeyen yoktur

  dünyanın en hırsız, en sömürgeci ülkesinin oyununa halk gelmedi ve direndi bu kalkışmaya

  bi amerikaya diş geçiremiyor koskaca dünya, pes artık

  adamlar kıtalar ötesinden bütün ülkelere hükmediyor, taa oradan kalkıp başka bir kıtadaki ülkenin doğal kaynaklarından hak idda ediyor

  ve dünya uyuyor

  hepsi birlik olsa alaşağı ederler bunları ama öyle birbirine düşürmüş ki hepsini, yanyana bile gelip direnç gösteremiyorlar artık

  03.05.2019 09:19 ulsgkc
 7. güzelleri ve darbe girişimleriyle meşhur olan latin amerika ülkesi.

  hey gidi koca chavez.

  03.05.2019 09:25 maskov87
 8. emperyalist güçlerin hedefindeki ülke, dünyanın en fazla petrol rezervine sahip olduğunu da not düşelim.

  04.05.2019 23:36 jeklarit
 9. dünyada en çok petrole sahip ve de dünyanın en sefil ülkesi. son 5 yıldır dünyanın en sefil ülkesi olarak 1. sıradaymış.

  eğer bir ülkede bilim yoksa, teknoloji yoksa, güçlü devletlerin kuklası olmaya mahkumdur.

  06.05.2019 01:44 myilmaz58