1 2 3 4 5 6 7 8

türkiye türklerindir

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Hürriyet gazetesinin logosunda yaklaşık 40 yıldır yer alan ifadedir. Aslında faşizan anlamı olmayıp Atatürk'ün "Ne Mutlu Türk'üm diyene" sözünde bahsedilen Türk'üm diyebilen Türkiyelileri kapsayan birleştirici bir ifade olmakla birlikte nedense pkk sevici çakma solcuların midesine oturan sözdür.

   
 2. hürriyet gazetesinin sloganı olmasının yanında kendini türk hisseden, bu ülkeden ekmek yiyen, bu ülkenin her türlü nimetinden faydalanan vatandaşlarımızın bu ülkenin esas sahibi olduğunu belirten söz.

   
  (Bkz: hürriyet)
 3. evet, hürriyet gazetesinin logosunda yazan ifadedir. bu doğru. fakat anlamı üzerinde tartışma yaşanan bir cümeledir...

  genelde kemalist zihinlerde gördüğümüz, kavramların içini boşaltma, anlam bulanıklığı yaratma, ayrıştırıcı söylem üretme başarısının(!) spesifik bir örneğidir bu cümle.

  öyle bazılarının işkembeden uydurduğu gibi birleştiricilikle, bu ülkeden ekmek yemekle falan uzaktan yakından ilgisi yoktur. sapına kadar faşizan bir ifadedir. bunun böyle olmadığını savunanlar bir zahmet kumda oynasınlar, saçlarına sakız falan yapıştırsınlar...

  ayrıca birer zihin tembeli olduğunuz için sizin gibi düşünmeyen herkesi pkk seviciliği ve çakma solculukla suçlarsınız...

  bir kere, bin yıldır bu topraklar üzerinde beraberce yaşamışsak bu bir grubun diğerleri üzerinde ırk temelli bir üstünlük kurmamasıyla mümkün olmuştur. devletin adı türkiye diye, orada yaşayan herkesi türk

  olmaya mecbur etmek, "sen yanılıyosun, aslında sen de türksün ama bilmiyosun. zaten bütün dünya türk kardeşim, hepsi türk'ten türedi" düşüncesini savunan bir anlayış nasıl olur da birleştirici, kapsayıcı oluyor anlayan beri geri gelsin. hem insanların hangi ırka mensup olduğunu sen belirleyeceksin, hem de bu çok birleştirici bir ifadedir hede hödö diye saçmalayacaksın.

  bu ülkeden ekmek yiyen herkes türk olmak zorunda değil kardeşim, daha ne kadar söyleyeceğiz? bırak rum olsun, ermeni olsun, kürt olsun, laz, çerkez, ne ırktan geliyosa gelsin, neye inanıyosa ona inansın. ama ne mutlu türküm diyene demek zorunda kalmasın. türk sayılmak zorunda mı yahu? bu neyin kafası? 1930'larda değiliz artık. dünya değişiyor, gelişiyor, dönüşüyor...eskide kalanlar da aval aval ortalığa bakıp anlamadığı herkesi düşman sayıyor.

  düşman değil kardeşim bu insanlar, en az senin kadar bu ülkeyi vatan belleyen insanlar bunlar. sen yokken bile burdaydı belki onlar....

  millet olmak kolay değil maalesef, toplum toplum yaşayıp gideriz bu kafalar değişmedikçe...

   
 4. hürriyet gazetesinin sloganı olan kelime. doğan grubuna ait bir gazeteden çok fazla beklenti içerisinde olmamak gerekiyor, işleri güçleri bölücülük. nerede ülke zararına iş var o grubu görürsünüz, en son fetocuların yanındaydı, desteğini esirgemiyordu. şimdi pkk'nın yanında olma olasılığı yüksek olan bir grubun, o sözü ne amaçla gazetesinde hala paylaştığına anlam veremiyorum.

  ülke bir bütündür ve türkiye kürtlerin, türklerin, lazların vs. ne kadar millet varsa bünyemizde hepimizindir. sadece pkk yoktur bu grubun içerisinde.

   
 5. Peki Türkler kimlerdir sorusunu akla getiren cümle.

  Nede olsa dünya tarihi boyunca canı sıkılan uygarlığın gelip geçtiği, yerleştiği, savaştığı seviştiği Anadolu topraklarında safkan bir ırktan bahsetmek saflık olacağına göre Anadoluda yaşayanlar olmadığı kesin.

  Genetikçilere göre gen havuzumuz Orta Asya'ya uzak Balkanlara ise yakın.

  Peki Türkler kimlerdir diye bir daha sordurtur.

   
 6. türk kavramı ulusalcı, milliyetçi, ırkçı ve diğer bazı kesimlere göre farklı manalara geldiği için tam olarak ne kast edildiği anlaşılmayan ifade.

  kimisi türk millettir der, kimisi ırktır der, kimisi de türkiye'ye vatandaşlık bağı ile bağlı olan kişi demek der, kimisi de uyanıklık edip hepsidir der.

  bu ifadelerin türkiye'de kullanımları açısından hepsinin çıkmazları vardır.

  mesela eğer millet veya ırk ise türkiye'de veya dünyanın başka bir yerinde yaşayan ve başka bir etnik kökene sahip bireyi (japon, arap, rus, kızıl derili vs vs) türk olarak adlandıramazsın. çünkü millet ve ırk etnik temellere dayalı ifadelerdir.

  yok bence türkiye'ye vatandaşlık bağı ile bağlı olanlara türk denmektedir dersen o zaman da orta asya'da, kuzey kıbrıs'ta, bulgaristan'da, almanya'da vs yaşayan bazı kişileri türk olarak adlandıramazsın çünkü bu bireyler türkiye'ye vatandaşlık bağı ile bağlı değildir. türkiye cumhuriyeti'İne vatandaşlık bağı ile bağlı olan kişiler ancak ''türkiye cumhuriyeti vatandaşı'' olur. arapsa hala etnik olarak araptır, japonsa da japon. bu fikri savunan bir birey mesela ingiltere'ye gitse ve ingiliz vatandaşlığına geçse kendisine ''ingiliz'' der mi? demez çünkü kendisi de bu fikrin manıtıksız olduğunu bilir de ondan.

  bana göre hem o hem bu dersen, onu deme istersen. çünkü bu tür bir kavram hatasını ancak okul öncesi çağdaki bireyler yapabilir.

  bana soran olursa türk kavramı milleti ifade etmektedir derim, ancak bu benim şahsi görüşüm.

  mesela ''türkiye türklerindir'' tabirini göğsünü gere gere kullanan milliyetçi duyguları baskın bir gurbetçiye ''almanya da almanların o zaman'' desen kızar, darılır.

  son olarak, artık bence günümüzde işlevi kalmayan totaliter bir ifadedir.

  türkiye türkiye cumhuriyeti vatandaşlarınındır.

  türkiye türklerindir diyen şunu da dedi: hediye hedlerin, cildiye cildlerin, şemsiye de şemslerindir.

   
  (Bkz: ironi)
 7. - Ne hikmetse - Türk üst kimliğini reddeden bölücülerin koşa koşa gidip aldığı gazetenin sloganıdır ki meaili tam da şöyledir: bu topraklar yani Türkiye, bu topraklarda yaşayanların yani Atatürk'ün tarif ettiği üzre kendini türk hissedenlerindir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.