1 2 3 4 5 6 7 8

sumak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kahramanmaraşın simgelerinden birisi. yazın sumak uçlarında yetişen olgunlaşmış tomurcuklarından ekşi yapılır. sumak ekşisi olarak bilinir.

   
  (Bkz: kahramanmaraş)
 2. mercimekli bulgur pilavının yanına patlıcan, biber, sarımsakla yapılan adına hatay taraflarında 'fellah turşusu' denilen soğuk yemeği yemek yapan tadını kokusunu verendir.

   
 3. Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

   
 4. Genellikle ızgara kofte tavuk vb gibi mangalda pisen etlerin uzerine atildiginda hafif ekşimsi bir tat veren baharat turudur.

   
 5. Tanelerini suda dinledirdikten sonra

  dolmaya döküp renk ve tadıyla lezzetlendirebileceğiniz,

  Ayrıca soğan salatası denince mutlaka tozunu serpmeniz gereken bir tür baharat..

   
 6. corona virüsüne iyi geldiği söylentileri sonucu fiyatında aşırı artış yaşanan baharat.

  arkadaş bana göndermişti sumak videosu. adam ballandıra ballandıra anlattı. sonra da sakın ha sumak fiyatlarını artırmayın arkadaşlar diye not düştü. yuh dedim, kesin altında bir çapanoğlu var bunun altında. nette araştırdım, bir çok kişi inanmayın bu tarz haberlere demiş, sevdiğim bir hoca var o da uzak durun dedi. onun duyduktan sonra almadım ama almayı düşünmüştüm. insanların duygularıyla, çaresizlikleriyle çok güzel oynuyorlar.

   
  (Bkz: Koronavirüs Fırsatçıları)
 7. baharatçıları bayram ettirecek açıklamaya maruz kalan baharat

   
 8. Talep patlamasi yasayan ve yalan degil markette benim de aradigim ama 1 paket bile bulamadığım baharat.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.