1 2 3 4 5 6 7 8

soğuk içiniz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. soğuk karbondioksit yoğunlaşarak sıvı içinde daha çok çözündüğü için, gazlı içeceklerde içeceğin kalitesi soğuk tüketilmesiyle direkt alakalıdır. sıcak olarak tüketilen gazlı içeceklerin ilk servis anında dahi gazının çoğu kaçmış, içecek şekerli suya dönmüş olacaktır.

  alkollü içeceklerdeyse sıcak tüketilmez diye genel bir kaide yoktur, hatta özellikle absinthe, tekila, viski gibi içkilerin kadehte ya da shotta ateşe verilerek servis edilme şekilleri bile vardır. bazen ateşli shot elle kapatılarak söndürülür sıcak alkol buharı pipetle ciğere çekilir sonra shot yapılır, bazen ateş üzerinde şeker eritilir sonra shot yapılır, bazen direkt yanarken shot yapılır. bunların hepsinde içki bir miktar ısınmış olur.bunların haricinde şarapsa özellikle ısıtılarak sıcak içecek olarak tüketilebilir.

   
  (Bkz: sıcak şarap)
 2. Yaz aylarında genellikle meşrubat içimi fazla olduğundan insanları serinletmesi için yazılan yazı.

  Salladım valla ya tutarsa. (Gülücük)

   
 3. genelde her türlü gazlı içeceklerin ambalajında bulunan uyarı ifadesi. doğruluk payı da yok değil. ısındı mı bir şeye benzemiyor meret.

   
 4. üreten firmanın içecek için verdiği ve ambalajına işlediği tavsiyedir.

   
 5. genellikle kolaların üzerinde rastladığımız haklı uyarıdır...asiti kaçmış koladan daha kötü bişey varsa oda soğuk olmayan koladır...allah kimseyi ılık kola ile sınamasın.(gülücük)

   
 6. bir çok içeceğin üzerinde yazan uyarı levhası.

  bu ürünler nasıl bir şey ise, gerçekten soğuk olmayınca ne tadı oluyor ne tuzu. en basitinden soda hiçbir şekilde ılık içilmiyor. mutlaka soğuk olması gerekiyor. soda en masumu, diğer cola türü ürünlerde aynı durumda, bu uyarıya kesinlikle uyulması gerekiyor. ne kadar bu tarz uyarıları sevmesek de, yapmazsak hiçbir şekilde gideri yok.

   
  (Bkz: soda)(Bkz: uyarı)
 7. Kibarlaştırılmış emir kipi.

  Kime ne canım, nasıl istersem öyle içerim.

   
 8. Ergenlerin, annelerin gözüne gözüne soktukları yazı.

  "evladım boğazın şişecek" cümlesi ise bir kez kullanılır. Hemen yaparlar bilimsel açıklamasını da, gel de anneye anlat. Cola şişesi bir dolaba, bir dışarı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.