1 2 3 4 5 6 7 8

Sevgi dili

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Dilin lal olduğu zamanlarda sadece dua ile birleşen duyguların sesleniş biçimidir. Konuyu şu şiirle özetlemek istiyorum a dostlar.

  Dünya bir garip han, bir hoyrat mekan,

  İnsan bir garip varlık kabına sığmayan.

  Hayat bir yudum su, bir anlık rüya,

  Ömür bir kısa yol tekrarı olmayan.

  Şeyh Edebali

   
  (Bkz: Sev Kardeşim)
 2. Insanoğlunun hep birlikte konuşması gereken dildir.

   
 3. Sevgi senilk, benlik kavgası yapmaz.Yaradılanı hoş görür yaradandan ötürü...Sevgi dili Hacı Bektaşların,Yunusların Mevlana'nın dilidir.Lafta bunları benimsediğini söyleyip amelde aykırılık, küfür ve kindarlıkla öç almaya çalışanlar sevgi dilinden bahsedemez.Liyakata önem vermeyen,ötekileştirenler sevgi dilinden bahsedemez...Sevgi dili bu toprakların dilidir,mayasıdır.Sevgi dili Anadoluluktur.Yiğitli,mertlik,misafirperverlik,yardımseverlik,insanca kucaklaşmaktır...Sevgi dili çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerdir...

   
 4. Hoşgörünün, mutluluğun, iyiliğin dilidir.

  Tatlı dil boşuna yılanı bile deliğinden çıkarmıyor.

  Bu hayatta hep iyilikler unutulabilir. Bakınız anılara hep olumsuzluklar hep canınızı yakanlar unutulmuyor. Ama olsun yine de siz iyi olun, iyi konuşun. İyi konuştuklarını akılda kalmasada hatırda kalır. 'ıyi insan idi' derler.

   
 5. karşınızdakini en iyi anlayabileceğiniz dil'dir

  kavga gürültüye gerek kalmadan bir bakışınızla bile anlaşabilirsiniz bu dil'de

   
 6. 5 tane olan dil

  birincisi onaylanma sözleri;takdir,beğenme,rica,iltifat sözleri,ikincisi nitelikli beraberlik ;beraber zaman geçirme,beraber ortak aktivite,üçüncüsü hediye alma;özel günlere önem verme,hediyeler alma,süprizler yapma,dördüncüsü;hizmet davranışı;işlerine yardımcı olma,yemek yapma ,ütüye yardımcı olma,perde takma,tamirata yardım etme,beşincisi ise fiziksel temas.kişi neden çok şikayet ediyorsa sevgi dili o.kişi neden mutlu oluyorsa onu yapmıyorsanız hiç bişey yapmıyor pozisyonuna düşüyorsunuz.

   
 7. telapatidir.

  bir zaman sonra o kadar iyi tanırsın ki, konuşmasa dahi ne demek istediğini anlarsın. bu eş/sevgili, iş arkadaşı, hane halkı içinde geçerlidir.

  olmuyorsa olmamıştır, hoşaftır.

   
 8. insanlığın en az konuştuğu dildir.insanlık tarihinde kullanımı az olması sebebiyle insanlar barış içinde yaşayamamıştır. günlük yaşantıda da insanların önceliği kendi mutluluğu olduğundan,bu kısmı tatmin etmek amacıyla bu dil kullanılmıştır. illaki koşulsuz kullanan vardır ama genele baktığım için bu şekilde düşünüp, yazıyorum. sevgi dilini en sık kullanan annelerdir.o da hayatın üzerine yıkmış olduğu ağır sorumluluklar ve iş yükü altında bazen bu dilden uzaklaşmışlardır. babalara da haksızlık etmeyeyim onlardan da kullanan vardır.sevgi dili her zaman kulağa hoş gelen cümleler kurmaz.bazen hoş olmayan cümlelerde oluşturur.ama bilinir ki yine sevgi ile söylenmiştir.

   
 9. Hissettirmek hissettirebilmek ... huzur 14arkadasimiz çok güzel özetlemiş .kopyala ma yasak olmasa kopyalardim.

   
 10. Anlayarak ve hissederek karşımızdaki kişilerle konuşmak.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.