1 2 3 4 5 6 7 8

pisagor

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bir teoreme kendi adını da vermiş ünlü matematikçi.

   
  (Bkz: geometri)
 2. yunan matematikçi ve filozof

   
 3. sayıların tanrısı pythagoras...

  ünlü matematikçi filozof. matematikteki çoğu şeyi ilk defa ispatı ile birlikte vermiş, kendi isminin de verildiği önermenin sahibi.

  o dönemde bir de okulu vardı ve öğrencilerine pisagorcular denilirdi. o her şeyin sayılara uyarlanacağını söylüyordu. yaşam bir matematikti. hatta notaları bile sayılaştırmıştır.

  dünyanın şeklinin küre olduğunu söylemişti ve ondan sonra gelen filozoflar, bu yönde araştırmalar yapmıştı.

  kendisi 'filozof' kelimesini ilk kullanan kişidir.

  o bir deha.

   
 4. leyle ile mecnun dizisinde çok soğuk esprilere konu alan ünlü matematikçi. dik üçgenlerde uygulanan teoremin de sahibidir kendisi.

   
  (Bkz: Matematik)
 5. iki new orleans'lı liseli öğrenci, matematikçilerin imkansız olduğunu düşündüğü pisagor teoremi için kanıt bulduğunu söylediği haberi görünce bana da lise günlerimdeki gibi bir heyecan geldi. bilim kimsenin tekelinde değilmiş, akıl yaşta değil baştaymış sözleri doğru.

  öğrenciler alkışı hak ediyor bu emekleri için. allah başarılarını daim etsin.

   
 6. antik yunan uygarlığında yaşamış bir matematikçi ve düşünür.

  ayrıca pisagor teoreminin ispatı imkansız değildir, zaten yüzlerce farklı ispatı yapılmıştır.

   
 7. Evrenin armoni gösteren sayılarla düzenlendiğini, müziğin matematiksel oranlara indirgenebileceğini kanıtlayarak diatonik skalayı keşfeden, sayıların efendisi.

  Hayranı olmamak ne mümkün!

   
 8. Sisam (Samos) adalı matematikçi. Samos nerede bilmeyenler için Kuşadası'nın karşısındadır. Tekne ile bir saatte gidilir. Thales ve Phytagoras antik çağda iyonya denilen bölge insanıdır. İyonya antik roma döneminde günümüz ege bölgesinin batı kanadını içine alan bölgeydi. Dünyada Türklerden başka yunanistan ve yunan kelimesini kullanan yoktur. Yunan kelimesi İyon kelimesinin çekimidir, oradan gelir. Dünyada daha çok Hellas ve helenistik kelimesini kullanırlar. O da malum Büyük İskender'in Anadolu ve Asya'yı işgali sonrası Roma hakimiyetinin doğduğu yeni döneme verilen addır zaten...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.