1 2 3 4 5 6 7 8

peşin hüküm

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. karşılaşılan olaylar karşısında, bu olay nasıl oldu falan demeden direk zaten bu böyle biriydi, herşey beklenir tarzı bir tutum içerisinde bulunma. bir nevi önyargılı olma durumu.

   
  (Bkz: önyargı)
 2. Aşırı tutumsuz önyargıcın tanımadığı kişiler hakkındaki düşüncelerini savurgan ve keyfi kullanması.

  O önyargıca darağacı göstermeli

   
 3. Siyasi erk in yargıclık yapması.

   
 4. peşin hüküm, önyargı olarak da değerlendirilebilir. özellikle bireylerin veya sosyal grupların birbirlerine aslı olmayan şekilde iddiada bulunmaları, birbirlerini ötekileştirmesi durumudur. bir tür vicdan, akıl ve bilgiden yoksun, kulaktan dolma edindikleri gerçek dışı anlayışlarla karşısındakini yargılama çarpık durumudur.

   
 5. peşin hükümm; hiç anlamadan dinlemeden,, kendi kafasına göre bi düşüncesi olup onun doğruluğuna kesin gözle bakmak demektir.

  ve buna kesinlikle katılmadığım bi durumdur.

   
 6. Ön yargı.

   
 7. tehlikelidir. faydasız bir durumdur.

   
 8. Kişinin geçmişte yaşadığı olay ve durumlara, tanıştığı insanlardan edindiği tecrübelere göre kendince belirlediği kriterlerden yola çıkarak, yeni karşılaştığı olay ve kişiler hakkında, başlangıçta, sonuç yürütme durumudur.

  Peşin hükümlü kişi kafasında, "Bu olay böyle sonlanır, bu durum böyle biter, bu kişi böyledir" tarzı keskin ve net cümleler kurar, ona göre davranış geliştirir. Bir nevi savunma mekanizmasıdır. Kişi, Edindiği kötü deneyimler sonucunda tekrar sürpriz kötü bir sonuçla karşılaşmamak adına, baştan kötüyü kabullenir, herkesi bir kefeye koyar. Yalnız kaçırdığı nokta şudur ki, başlangıcı ve hatta gelişimi aynı ya da benzer olan her olay aynı şekilde sonuçlanmayabilir, benzer özellikte olduğu düşünülen herkes sanıldığı gibi benzer olmayabilir, zaten kim kime benzeyebilir? her birey farklıdır sonuçta. Bu sebeple herkes için belli bir süre tanıma süresi verilmelidir, tipine bakarak, söylediği iki lafa bakarak ya da bazen sadece nereli olduğuna bakarak kişiler hakkında karar verilmemelidir.

   
 9. Ön yargı,yargısız infaz.

   
 10. günümüzdeki ifadesi ön kabul.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.