1 2 3 4 5 6 7 8

mizah dergileri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Eskiden kafa dağıtmak için aldığımız karikatür dergileri,

  Genellikle otobüste vapurda falan kuytu bir köşe bulur orada okur okur gülerdik.

  Kalabalık ortamlarda okuyamazdık çünkü kendi kendimize gülünce ileri yaşlı amcalar aşırı sinirlenirlerdi.

  Kalkıp dergiyi kafama geçirecek diye korktuğum çok amca gördüm o şekilde.

  Herhalde şöyle düşünüyorlardı:

  İşte hiçbir şeyi önemsemeyen her şeyle dalga geçen hergele bir nesil yetişiyor.

  Halbuki yorgun argın işten ya da okuldan çıkmışız, kafamıza bin bir türlü sıkıntı kaygı doluşmuş biraz neşemiz yerine gelsin istemişiz ama onu bile çok gören vardı ne yalan söyleyeyim.

  Favorilerime gelince: Bayır gülü, Selçuk Erdem'in Hayvanlar Alemi, Necdet Şen'in çizimleri, Zihni Sinir, Cave Man , erdener abi... aslında daha bir sürü var. :)

   
 2. genelde günlük olayları eleştirip komik yönleriyle karikatürize eden dergilerdir. geçmişte siyasetçiler eleştirilirdi. en çok bilinenleri gırgır ve leman dergileridir. sonradan çok sayıda mizah dergisi yayın hayatına başlamıştır. akıllı telefon ve bilgisayarların yayılması ile eski önemini kaybetmeye başlamıştır. zira internetten birkaç komik videoyu izlemek bile insanı güldürmeye yetiyor artık.

   
 3. vasat başlık.

  ülkemizde -bana göre- karikatürde son 10-15 yılı tek başına domine eden kişi "umut sarıkaya"dır. o kadar büyük bir dominasyon ki adam "tek başına" dergi çıkarıyor ve batmıyor :) 80ler ve 90larda çocuk/ergen olanlar için harika tespitler yapan efsane bir karikatürist.

   
 4. Evet bir itiraf daha gelsin. Ben Umut Sarıkaya'nın çizimlerinin, kendini kamufle eden Cem Yılmaz'a ait olduğunu düşünüyordum. Niyeyse. :) :)

   
 5. mizah adı altında milli, dini ve toplumsal hassasiyetlerimizle alay eden, aşağılayan, hakaret eden adına da basın özgürlüğü diyen güruhun çıkardığı dergilerdir.

  hakaret etmeden, aşağılamadan, alay etmeden bu işi yapan üstadlara saygım sonsuz.

   
  (Bkz: Charlie Hebdo dergisi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.