1 2 3 4 5 6 7 8

Ahde Vefa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Sözünde durmak,sözünü tutmak demektir.günümüzde gittikçe kaybolan bir değerdir maalesef.

   
 2. Eski Dostlardan ve dostluklardan bahsedince akla ilk gelen cümledir.

   
 3. bir işi üzerine almak, ant kelimesinden gelme, sözlerine bağlı kalmak anlamındadır...

   
 4. Her birey,için insan sevmenin hem zevk ,hem ödev olduğuna inanan yiğitlerin anlayabileceği, günümüzde anlamını gittikçe yitiren değerlerden biridir.

   
 5. Yeminine bağlı kalmak

   
 6. o iyi insanlar,o güzel atlara bindiler ve çekip gittiler cümlesini akla getiren deyim.günümüzde herşeyin menfaate dayandığını düşünürsek ne vefa kaldı ne de ahd, ne de sözünde duran insanlar...

   
 7. verdiğin sözde durmak.

  "ipliğini iyice eğirip katladıktan sonra söküp bozan kadın gibi olmayın. Bir ümmetin sayıca daha çok olmasından ötürü yeminlerinizi aldatma vasıtası yapıyorsunuz. Allah, onunla sizi imtihan eder. Kıyamet günü, ihtilâf ettiğiniz şeyleri elbette beyan edecektir. " (en-Nahl, 16/92) Şahsiyetli ve akıllı bir insanın kalkıp da bu kadına benzemesi ve onun gibi zayıf iradeli olmayı düşünmmez sanırım.

   
 8. Latinlerin Pacta Sunt Servanda dediği kavram. Onlara göre devletler arasındaki ilişkilerin temel kuralı ahde vefa gösterme ilkesi idi yani sözünde durma. E sözünde durmasa ne yapacak savaş mı ilan edecek o dönemde o yüzden ahde vefa göster demişler herhalde.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.