1 2 3 4 5 6 7 8

matematik korkusu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. biraz öğretmenlerin, biraz da öğrencilerin gayretleriyle oluşmuş, toplumun nerdeyse tamamı tarafından kabul edilmiş bir kabullenmişlik durumu.

  aslında olay matematiğin her daim ilgi isteyen bir ders olması, boşluk bırakılırsa, nazlanıp trip atan bir yapıda olduğu için kendisine ilgi kesilmezse herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

   
 2. çalışkan öğrencilerin hiç yaşamadığı bir duygudur. yapamayanlara bunu yapanlar uzaydan mı geldi onlar da senin gibi normal bir insan dediğimde evet ama benim ön yargılarım var ve onları yıkamıyorum diyen insanların korkusudur

   
 3.  
  (Bkz: öğrenilmiş çaresizlik)
 4. milletimizdeki abartıların bir sonucu. matematiği çocuga öcü gibi gösterdiklerinden dolayı, çocukların daha başlamadan ön yargıyla yaklaşması sonucu oluşan durum.

   
  (Bkz: Matematik)
 5. bilinmeyenden korkulur.

   
  (Bkz: korkunun kaynağı bilgisizliktir)
 6. matematiğin giderek ilginç bir hal almaya başlamasından, devreye alfabenin girmesinden ve soyut düşünemeyen garibanlara bu harflerin dayatılmasından kaynaklanan korkudur. yoksa dört işlemi yapamayan yoktur sanırım ya da bir çarpım tablosu ne kadar zor olabilir?

  ilkokulu bitirince daha uzatmıycan arkadaş tadında bırakacan bu okul olayını. pişmanım evet.

   
 7. matematiği gerçek anlamda bilen ve uygulayan hiçkimsenin etrafındakilere yaşatmayacağı duygudur. Bu öğretmen de olabilir ebeveyn de. matematiği seven ve gerçekten bilen bir öğretmenin hiçbir öğrencisinin matematikten korkacağına inanmıyorum.

  Evet, her öğrencinin matematik performansı mükemmel olmayabilir. Ancak her öğrenci kesinlikle matematiği yapabilir. yaparsa da sever.

   
 8. olayın özü kavranılmadığından dolayı insanlarımıza, özellikle gençlerimize ön yargı oluşturtan korkudur. halbuki işin gerçek çözümünü öğrenince "aa ne kadar da kolaymış" dedirtir.

  bu kadar kasmayın, rahat olun, algılarınızı açın, derin nefes alın ve yoğunlaşın. gerisi kendiliğinden gelecektir.

   
 9. analitik ve sistematik sonuca varma yolunun sembollerle yapılamaması endişesine (matematik korkusu) denir.

   
 10. Okulun ilk yıllarında, özellikle sayıların yerini harfler vb. almaya başlayınca oluşan, erken müdahale edilmediği taktirde bünyede kalıcı olan korkudur. Bu korkuyu engellemek ise teoride basit, uygulamada zordur; matematiği defterden ve kitaptan çıkartıp çocuğun gerçek hayatına serpiştirmek gerekir.

  Birde başlangıçta çarpım tablosunu ezberletmek bu korkunun çok faydalı bir aşısıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.