1 2 3 4 5 6 7 8

künefe

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kadayıf ve peynirden yapılan bir tatlı çeşidi.

   
 2. hatay'dır. peyniri, teli ayrı özen ister. tereyağıyla harmanlanır. odun ateşinde pişirilir. işin ustaları havada çevirir her iki yüzünü de nar gibi kızartmak için. yayladağı'nda tarifime uygun yemek nasip olmuştu bir bağ evinde.

   
 3. kadayıf küçük küçük inceltilip tereyağı ile ayrıştırılır. yarısı tepsiye döşenir ortasına tuzsuz antakya peyniri ilave edilir. üzerine kadayıfın diğer yarısı ilave edilir. kızarınca tatlı sıcakken şerbeti de sıcak dökülür. tatlı tam soğumadan servis edilmelidir.

   
 4. doğu akdeniz yöresine ait bir tatlıdır.

   
 5. Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak olarak servis edilen, Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir. Anavatanı Hatay olan künefe, farklı şekillerde Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'de yapılır.Mersin künefesinden farklı olarak, Hatay künefesi istenilen porsiyon sayısına göre çeşitli büyüklüklerdeki özel tepsilerde kısık ateş üzerinde döndürülerek pişirilir. Daha sonra maharetli bir şekilde ters çevrilerek diğer tarafının da aynı şekilde pişmesi sağlanır. Ateşten alındıktan sonra üzerine şerbeti ve fıstığı eklenip sıcak olarak servis yapılır.

   
 6. uzun zamandır yemediğim ve tadını neredeyse unuttuğum efsane tatlı. güzel yapan bir yer olursa hele ağız tadıyla tanesine 20 tl bile verilir. üstüne isteğe göre dondurmanın yanı sıra antep fıstığı,ceviz de eklenebilir.

   
 7. kadayıfı didikleyip arasına peynir katarak küçük bakır tabaklarla önünüze gelen şeyi künefe zannediyorsanız yanılıyorsunuz. hatay'da irmikle yapılan ve dilim olarak üzeri kaymaklı halde tabakla servis edilen gerçek künefeyi gördükten sonra neyin aslında ne olduğunun farkına varacak ve bir daha asla künefe diye bildiğiniz şeyden o eski hazzı alamayacaksınız. sadece künefeyle sınırlı olmayıp tüm mutfak sanatlarında Hatay ve civarındaki insanların doğuştan torpilli olduklarını düşünüyorum. bu gerçekten diğer yörelere haksızlık..

  tanım; çatal ve bıçağın başına gelen en güzel şey.

   
 8. Yapılışı.

  spoiler

   
 9. üzerine bol kaymak ve antep fıstığı ile yenildiğinde kelimelerin kifayetsiz kaldığı an başlamış demektir.

   
 10. En iyisi Gaziantep'te yenilen tatlı türü.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.