1 2 3 4 5 6 7 8

kiraz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İzmirin bir ilçesi.

   
 2. Çekirdeğinden yapılan yastığın bebeklerin gaz sancısına iyi geldiği bir meyve. Emziren anneye de gaz yapıyor yedirmeyin

   
 3. Marketten aldığım ve içerisinden kurt çıkan meyve. İki tane açtım kurt, üç açtım hala kurt çıkıyor. Görüntüye aldanmamak gerekiyor ama içi kof çıktı. Hevesimde kursağımda kaldı.

   
  (Bkz: hevesi kursağında kalmak)
 4. Sakarya'nın bir ilçesinde görev yapıyorken, yaklaşık 10 yıl önce, tam da bu zamanlarda bir öğrencimiz kendi bahçesindeki kiraz ağacından elleriyle biz öğretmenleri yesin diye kiraz toplayıp, koca bir tepsi kirazı öğretmenler odasındaki masanın üstüne bırakmış. Dersten teneffüse çıkınca öğretmenler odasına geldim, baktım kırmızı kırmızı bir sürü kiraz, gözlerim ışıldadı. Ama yiyen yok. Benden Yaşça epey büyük bir ingilizce hocamız uyardı, "öğrenci getirmiş, sağolsun, ama hepsi kurtlu, yemeyin hocam" dedi. Ben de o zamanlar daha genç bir hoca olarak biraz patavatsızca "ayy hocam sanki hepimiz paris şanlizelerinde doğduk, büyüdük, köylerde kurtlu meyve yemedik mi hiç hayatımızda" diye cevap verip, yumuldum kirazlara, yiyebildiğim kadarını da yedim, hiç de birşey olmadı. Benim yediğimi gören bir kaç arkadaş daha yemişti. Hem kurtlu olması kirazın doğal ve kimyasal ilaç görmediğinin işaretidir. O gün Özellikle o hoca ve diğer hocalar da bana çok şaşırmıştı. Bu hoca bu kirazları nasıl yedi diye. Aslında asıl aklımdan geçen, öğrenci o kadar ağaca çıkmış, öğretmenleri için kiraz toplamış ve öğretmenleri kurt var diye yememiş, o yüzden yemesek çok ayıp olurdu, gülücük.

   
 5. Yerken sürekli hikayesini dinlettiren meyve.

  kiraz: "Beni yersen seni sapım gibi yaparım" demiş.

  Ödem attırır.

  Kanı sulandırır.

  Ana vatanı her ne kadar Giresun olsa da başka bölgelerde daha çok yetiştiriliyor.

  Aklıma da ilk Bursa geliyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.