1 2 3 4 5 6 7 8

kiraz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ılıman iklimde yetişen meyve ağacı kırmızı yemişleri olur

   
 2. Napolyonu en guzel cesidi olan meyve

   
 3. çocuklukta yerken küpe niyetine kullandığımız meyve.

   
 4. belki bir ay sonrasına kadar raflarda yerini almaya başlayacak olan, tezgahlara 15- 20 liralardan girip haziran ayında 2-3 liralara düşerek enflasyonda düşüş görünmesini de etkileyecek meyve.

   
 5. Özellikle Isparta Keçiborlu ve Uluborlu ilçelerinde bol miktarda yetişen ve o bölgede her sene festivali de düzenlenen kısa saplı Napolyon tipinin lezzeti harika olan bir meyvedir. Yaz aylarının meyvesidir. Yurtdışına ihraç edilen bir meyvedir.

   
 6. mayıs-haziran arası toplanan ve sofralarımıza gelen lezzetli meyve türü

  yağmur yediğinde dikkat etmez isek içinden kurt çıkabilen reçeli yapılan besin kaynağı

   
 7. Bir kadın ismi. rum kökenli bir kelimedir.

  helenistik dönemde kerasus'tan türediği bilinmektedir. yine latincesinin de telaffuzu cerassos'tur. kerasus için giresun ilimizin antik çağlardaki ismi olduğuyla ilgili rivayetlerde söz konusudur.

  senaryo;

  kerasus'un anladığımız anlamıyola meyveden önceki ilk anlamı boynuzdur. denize doğru boynuz gibi uzanmasından dolayı o çağdaki insanlar giresun'a bu isimi vermiştir. daha sonra bunlar bir gün bir ağacın gölgesinde oturmuş sohbet ederken bir tanesinin kafasına ağaçtan bir küçük meyve düşmüş. keşişlerden biri bu ne ola ki diye merak edip tatmışlar ve çok hoşlarına gitmiş. bu aslında bir dağ kirazıymış. bu dağ kirazını kaybetmemek ve yerini hatırlamak için bu meyveye şehrin adını vermişler ve bu meyve bütün dünyaya bu şehrin ismiyle yayılmış. yüz yıllar sonra şehrin ismi kerasustan giresun'a, kirazın ismi ise cherry-kiraza dönüşmüş. modern yüzyılın keşişleri sözlük yazarları ise kaybolmak üzere olan bu bağlantıyı entry haline getirerek görevini yapmanın ve bu anektodu sonraki nesillere aktarmanın huzuru içerisinde ölmeyi bekler.

  Not: Geriye doğru gittiğimizde boynuz'dan şehire, şehirden de meyveye bağlantıları araştırarak bulabiliyoruz ama nasıl kadın ismi olduğunu hala bulamadık. bunu sadece dudaklarla açıklamak istemiyor, araştırmalarımıza devam ediyoruz.

   
 8. şu anda tam mevsimi olan ve piyasada gittikçe bollaşan bahar meyvesi.

   
 9. kiraz düşmanı ruh hastası bazı kişilerce işbu entrynin sahibinin şakaklarına bir sig sauer dayatılırsa ve "bundan sonraki ömründe sadece bir meyve yeme hakkın olsa bu hangisi olurdu?" diye sorulursa verilecek ilk ve son yanıttır kendisi.

  bu meyvenin ağaçları tıpkı kendisi gibi görülmeye değerdir, yenmeye değil. ilkbahardan yaza geçiş döneminde çeşit çeşit açan çiçekleri ise hem görülmeye hem de yenmeye değerdir.

  yenmeden önce iyice yıkanması farz-ı kifaye, yıkandıktan sonra buzdolabına koyup kirazlar donmadan hemen önce çıkarmak farz-ı ayndır.

  yerken kurt var mı diye içine bakmak ise bildiğiniz beyhudedir, nafiledir, boştur, tu kakadır, hemzemin geçittir.

  kiraz dediğiniz meyve içine bakmadan yenir ve ayrıca kurt da deli gibi bir protein kaynağıdır.

  kimi zaman sırf çocukların değil büyüklerin de kulaklarına küpe olur; sapının yardım ve yataklığında yapılan çay şifa kaynağıdır; rengi ve kokusu Afrodit'ten daha çekicidir; iyi ki vardır.

  evet.

   
 10. anavatanı giresun olan ve ismini de oradan alan ya da veren(kerasus) meyve.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.