Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8

kedi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Sevilen ve sevdiğim hayvan.

  O kadar tatlılar ki, beni sev gibi bir tavır içindeler. O yüzden sevmemek elde değil onları.

   
 2. Sevilesi ama korkumdan bir türlü yaklaşamadığım hayvan.

   
 3. Bugün peşime takılan sevimli hayvan.

  Normalde kediler pek insanın peşinden gelmez. sadece uzaktan sevmiştim, elimde ekmek olduğu için dokunamadım. Sonra sürekli peşimde koşmaya başladı. Aklıma acaba ekmek kokusuna mı geliyor diye düşündüm. Bir parça ekmek verdim, yemeye başladı. Sonra biraz büyük bir parça verdim, o yerken kaçtım. eve alamayacağım için ekdim, yoksa kesinlikle bırakmazdım.

  Hatta bir arkadaş kedi sever gibi sev beni demişti, kıskanıyorlar sevgimi.

   
 4. gördüğüm en temiz hayvandır kedi. on yedi tane besledim yıllar önce.

   
 5. Evin baş köşesine kurulan canlıdır.

  Tekirim barınağın en garibanıydı. Mama dağıtılınca en geride kalırdı. En cılız ve gösterişsiz olanıydı. sarman alırım diye gitmiştim. Bizimkine kanım kaynadı "anası yok" dediler. Yakaladığım gibi sepete attım. Onu bir de şimdi görün. Dünyanın en güzel gözleri onda. Kanaatkardır, ağzı var dili yok. Bir hayalim de bir kangal ya da akbaşla da yola devam etmek. Var aslında mahallemizin gülü. Her zaman bulur beni vefalı yarim. Başını okşar karnını doyururum. Bazen birlikte oturur denizi seyrederiz. neyse işte böyle, hayvanlara iyi davranın bakın neler oluyor.

   
 6. pekçok dilde ortak telaffuz edildiği için biraz araştırma yaptığım arkadaşımız.

  İngilizce: cat, Fransızca: chat, almanca: katze, ispanyolca: gato, İtalyanca: gatto, lazca: katu rusça: koshka, isveççe: katt, Afrikanca: kat, arapça: qut, Baskça: katua, Batı frizcesi: kat, Bulgarca: kotka, Danca: kat, Ermenice: katu, esperanto: kato, estonca: kass, farsça: kay , kıtt, kıtta

  Felemenkçe: kat, Fince: kissa, Galce: cath, Galiçyaca: gato, Güney sotho dili: katse, gürcüce: k'at'a

  Haiti kreyolu: Chat, irlandaca: cat, iskoç galcesi: cat, izlandaca: köttur, katalanca: gat, korsikaca: cat, Latince: cattus, lehçe: kot, letonca: kakis ( Katis okunuyor ), litvanca: kate, lüksemburgca: kaz, maltaca: qattus, norveççe: katt, porkekizce: gato, slovakça: kat, şona dili: katsi, türkçe: kedi, Urduca: kit, yidiş: kats, yunanca: gata, zuluca: ikata

  üşenmedim googleda tanımlanan tüm dillerde kedi nasıl söyleniyor diye tarattım ve anladım ki bu uyanık hayvan her deliğe girmiş ve yemin ediyorum kendini tanıtmış. Herkes aynı şekilde çağırıyor bu hayvanı ve yansıma kelime de olmadığına göre sülalesi binlerce yıldır bizimle.

  Avrupa'nın neredeyse tamamı, Anadolu, Ortadoğunun bir kısmı, hatta hindistan ve iran bile bu hayvanı aynı şekilde çağırıyor. İletişim araçları da yoktu eskiden peki bu nasıl oluyor. Ben anlamam dilbilimci dedektiflere sorun hemen çözerler bu tip meseleleri.

   
 7. Kardeşimin korktuğu hayvan. Kediden bir insan neden korkar anlamış değilim. Sürekli saldıracak sanıyor. Kaç kere kedi üzerine atladıysa.

   
 8. iki kedi annesi ve bir kedi anneannesi olarak söylüyorum ki dünyanın en sempatik en tatlı hayvanlarından biri...sen zarar vermezsen asla saldırmazlar ve kendilerini sevdirmek için her tatlılığı yaparlar...öyle söylendiği gibi de nankör falan değiller insanlardan daha sadıklar emin olun...

   
 9. kedim henüz bir yaşında;

  uyur hep soba başında.

  hem cesurdur, hem de kurnaz.

  bir tıkırtı duyar duymaz;

  uyanır , aslan kesilir;

  gözleri volkan kesilir.

  o geldiği günden beri

  bizim evin fareleri;

  damdan, tavandan indiler,

  birer deliğe sindiler.

  koşup yakalıyor hemen

  yuvasından, deliğinden

  çıkanları diri diri

  artık bunlardan hiç biri

  dolaplarıma girmiyor,

  kitapları kemirmiyor.

  ne zaman "kedi, kedim" lafını işitsem aklımdan tekerleme gibi ezberimde olan halit fahri ozansoy'un bu şiiri geçer.

  rahmetli başöğretmen babamla karşılıklı terennüm eder sonra da gülüşürdük.. evimizde kedi hemen her zaman oldu. minnoşlar, pamuklar...yetmedi insan isimleri taktığımız.

  şimdilerde bay kedimiz var. evimizin neşesidir kendileri. onlarsız bir dünya renklerini kaybetmiş gölgesiz bir natürmorta benzer diye düşündüğüm kedili başlık.

   
 10. Aşırı tüylü olan ve heryere tüy döken hayvan..

  Uzaktan sevimli ve tatlış 9 canlı dedikleri canlı

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.