1 2 3 4 5 6 7 8

Askerlik anıları

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Askerlik yapanların bazen abarttıkları, bazende yaşadığı sıkıntıları konu alan durum.

  konuyu açmışken ilk anıyıda ben yazayım;

  Ankara polatlıda, sakarya kışlası denilen yerde, top atışlarına gitmiştik. Her türlü görevde atış işlemini en iyi şekilde öğrenilmesi amaçlanan bir uygulamaydı. Neyse kafada kompozitler, üstümüzde parka var hava soğuk bide onun üstüne hücum yeleğini giymişiz. sırayla komutan grupları çağırıyor atış yaptırıyor. ama ne atış sesi duymanız lazım. Atışıda obüsde yapıyoruz. üstü Kapalı bir topçu silahı tank'A benzer. obüste 5 mürettebat var. sürücü,nişancı,doldurucu,dol. yrd. bide top komutanı oluyor. neyse ben doldurucu oldum atış esnasına geldik, belli komutlar veriliyor ve atışın yapılması sağlanıyor. Biz obüs'ün içindeyken albay dışarıda komut veriyor bize, 1. dünya savaşından kalmış bir dürbünle vurulacak hedefi gözetliyor. neyse 45 kg'ya yakın top mermisini kamayı açıp namluya, doldurucu yardımcısıyla be-ra-ber diyerek sürüyoruz, dışarda da komutan komut vermeyi bekliyor atış dediği anda bizim nişancı düğmeye basıp hedefi vurmaya çalışacak, neyse bütün işlemler bitiyor. komutan atış demeden bizim arkadaş düğmeye bastığı gibi ortam toz duman oluyor, dışardan komutanın azarlamaları, bizim obüs'ün içindeki sersemlememiz cabası kalıyor yanında. Atış bittikten sonra kama denilen bölüm var onun tekrar açılması gerekiyor, ben kolu açarken zorlanınca ortalığı barut dumanı kaplıyor obüs'ün içerisi hayli bir duman oluyor, güç bela kolu açıyoruz ve sağ salim dışarı çıkıyoruz. 1-2 denemeden sonra belirtilen hedefi 12 den vurup, soğuk polatlı sabahında bozkır'ın dibe vurduğu çorak topraklarda hem top sesleri eşliğinde arkadaşları izliyoruz hemde topçuluk hakkında aramızda çıkarım yapıyoruz.

   
 2. ömür boyu anlatmakla bitmeyecek tükenmeyecek anılardır.

   
 3. benim sadece banka görevlisiyle olan anım. o da 5 dakika sürdü. tabi sıra beklerken geçen 15 dakikayıda hesaba katın lütfen.

  çekilmez bir bekleyiş. beklerken iki arkadaşımız baygınlık geçirdi, komutan pardon banka güvenliği hemen kolonya getirdi şeklinde yapılacak bir esprinin dahi gerçekliği olmayan hazin hal.

   
 4. dinlemekten zevk alınan ama tekrar tekrar anlatılması durumunda eziyet olan anılar.

   
 5. erkeklerin konuşacak bir şey bulamayınca başvurdukları anılar

   
 6. anlatan herkesin bütüüüün bir kışla tarafından sevildiğini,hatta tezkere zamanı komutanların kapıya kadar uğurlayıp ağlaştığını anlattığı doğaüstü anekdotlardır.

   
 7. fıkralara konu olan özneler ( bir Kayserili, bir Laz, bir Çerkes bir Kürt...) aynı ortamda fazlasıyla barındığı için her an eğlenceli bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz

   
 8. askerlik yapanların, süresi ne kadar olursa olsun, sanki hayatları boyunca askerlik yapmış gibi, sürekli anlatacak bir şeylerinin olması, her ortamda anlatmaları durumu.

   
 9. ömür boyu insanın unutamadığı ender anlardır insanlar askerdeki bütün anılarını ve bütün arkadaşlarını ayrı bir yere yerleştirir seksen yaşında karşılaşsalar bile o anıları birbirleriyle paylaşırlar.

   
 10. komutana mutlaka gider yapmış ve akabinde komutanın sevgi ve saygısını kazanmış arkadaşların hayal gücümüzün dimağını zorlayan maceraları.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.