1 2 3 4 5 6 7 8

karne dönemi not isteyen öğrenci

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. avına sinsice yaklaşan bir kaplan edasıyla öğretmenler odası etrafında pusuya yatar.

  en sevimli yüz ifadesini takınarak sağ baştan tüm öğretmenleri dolaşan "sözlüme 80-90 verirseniz teşekkür/takdir alıyorum."diyen vicdan sömürücüdür. öğretmenleri en savunmasız en neşeli anında yakalayabilmeyi başaranları alanında uzman olanlarıdır.

   
 2. bir örneği aşağıdaki diyalogu gerçekleştiren öğrencidir.

  -hocam sözlümü yükseltirseniz teşekkür alabiliyorum, çünkü sizin dersten kaldım

  öğretmen vicdana gelir, notlara bakar ve öğrenciye:

  -ama başka bir zayıf dersin daha görünüyor, der.

  öğrenci:

  -hocam siz yükseltin onu da birazdan halledeceğim. *gülücük*

   
 3. Dilenci grubuna giren öğrenci tipi.

  "Hadi hadi ALLAH versin "diyesi geliyor insanın.

  Sen ,çalışma ,dersin gereğini yerine getirme ,sonra gel "not" diye diye beynimi ütüle..

  Bir de vicdansizlikla suçlamazlar mı insanı..

  Pes diyorum ..PES!!

   
 4. diğer öğrencilerin çalışarak kazandığı nota emek vermeden ulaşmak isteyen öğrencilerin davranışıdır. öğretmenlerin kesinlikle vermemesi gerekiyor bana göre, çalışan ve çalışmayan arasındaki farkı belli olsun sonuç olarak.

   
 5. öğretmenlerin hepsine aynı şeyi söyleyerek notunu biraz ordan biraz burdan yükseltmeye çalışan öğrenci tipidir. ne koparsa kardır.

   
 6. vicdanlı öğretmenlerden beklentisi olan öğrencidir.

  siz de notu cebinizden vermiyorsunuz ya, hepimiz öğrenci olduk, verin gitsin. çalışan çalışmayan farkı burada ortaya çıkmasa ne olur? zaten asıl kıyamet üniversite sınavlarında ve daha sonra kopacak.

   
 7. sanırım sömestri tatiline az zaman kalmış şu vakitlerde mesaiye başlamış olan öğrencidir. ikna yeteneği ilerisi için kariyerinde pozitif etki yapabilir.

   
 8. utangaç ve çekingen olduğumdan not isteyemeyen gruptaydım. not listesine bakıyorsun beş beş beş, ama o da ne bir tane üç var. hangi dersmiş o: resim bilgisi. olur mu hiç? yapılır mı bana bu? resim bir sanatsal yetenek ve bende bu dalda zayıfım, hoca da insafsız olunca sonuç. bir de not istenmez alınır klişesi vardı. resim denince yapabildiğim şeyler ağaç, çöp adam ve kocaman bir güneşle kağıdın dörtte birini sarıya boyamak. bunları da yapamasaymışım resimden ikmale kalacakmışım neredeyse hatta sınıfta kalabilirmişim belki.

   
 9. Surda bir gedik açan öğrencidir.

  Diğer öğrenciler de arkasından hücum eder.

  Hocam benim bir tek bu dersim kötü diğerleri çok iyi.

  Hocam ben takdir alıyorum zaten de okul birinciliği için nota ihtiyacım var.

  Hocam teşekkürü 1 puanla kaçırıyorum nota ihtiyacım var.

   
 10. Öğrenciler günümüzde bu işi o kadar ilerletmişlerdir ki aslında takdir ya da teşekkürün yakınından geçemezken, her öğretmenden "hocam sözlülerimi şu kadarlık bir puan yükseltirseniz belge alacağım" diyip, damlaya damlaya göl olur misali, yufka da yürekli hocaların sayesinde her öğretmenden beşer onar puan yükselttirip belge alır hâle geldiler. O yüzden bu durumun önüne geçmek için sene sonu öğretmenler kurul toplantısında belge almaya yakın, ancak belge alamamış öğrencilerin isimleri paylaşılır, puan vermek isteyenler insiyatifi bu öğrencilerden yana kullanabilir şeklinde bilgilendirme yapılırdı. Ancak son zamanlarda hemen hemen belge almayan öğrenci kalmadığı için artık not istemenin de pek bir anlamı kaldı. Ama yine de teşekkür alan bir öğrenci için, takdir alma yolunda öğretmen turları yapılabiliyor. Çoğunlukla benim yanıma uğrayan olmaz, zira ben baştan verebileceğim en üst limiti vermiş olurum zaten, ancak yine de cesaret gösterip yanıma gelen olursa, bir güzel nasihat edip yollarım. Zaten günümüzde teşekkür, takdir belgeleri, anne babaya eli boş gitmemek için, sen beni tembel zannediyorsun ama bak ben belge bile aldım dileyebilmek için bir sembol, asıl önemli olanın diploma notu olduğu bilincinde olan öğrenci senenin başından sıkı tutarak, senenin sonuna iş bırakmıyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.