1 2 3 4 5 6 7 8

kapitalizm

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Mal ve hizmet fiyatlarının piyasa ekonomisi tarafından belirlendiği,sermayenin yönetimide elinde tuttuğu sistem.

  Uretimin sadece kar amacı gütmesi,çalışanın ortaya koyduğu kazanç nispetinde değerli olması insanlığın sömürülmesinin önünü açmıştır.

  Sistem içinde ayakta kalmak için her yolu denemek mubah hale gelmiştir. Toplumun her kademesine sirayet eden bu anlayış malesef insanı insana düşman hale getirmiştir.

   
 2. kul hakkıdır. tüketimdir. insanın hikmeti yitirmesidir. fıtrata ters işlerin ayyuka çıkmasıdır.

   
  (Bkz: kul hakkı)
 3. sermayenin yönetime hakim olduğu ekonomik sistem

   
 4. başkalarına kaybettirdikçe kazanan sistem.

  işçi ve emekçinin alın terini önemsemeyen yapı

   
 5. son 150 yıla damgasını vuran en bilinen ve en tehlikeli "izm".

   
 6. ekonomik kıyamet.. insanlığın son ve en büyük despotik sistemi.. gelmiş geçmiş en büyük sömürü sistemi.. aç kaldığın halde iş isemeye utandığın sistem..derdini söylediğin zaman paran var mı denilen sistem..paran yoksa öl veya g.... ver diyen sistem... adamı piskopata bağlayan sistem... ekonomik kıyamet... maddi yokoluş... rantiyenin, faiz lobisinin, bankaların, tefecilerin, şirketlerin ve kobilerin sistemi... fakirin söz ve hak sahibi olamadığı sistem...amerikanın sistemi...

   
 7.  
  (Bkz: lanet olsun)
 8. Ülkemizdeki solcuların, sosyalistlerin ve komünistlerin yaşamak için can attığı ülkelerin, resmi ideolojisi. Onlar da haklı. Komünizmin, sosyalizmin olduğu yerde açlık var, esaret var, lağım kokusu var. elbette kapitalist ülkelerde yaşamak isteyecekler.

   
 9. Görselleri tıklayınca aşağıdaki bilgilere ulaştığımız halihazırdaki sistemdir.

  gölgesini satamadığı ağacı bile keser .

  Evsiz insanlar , insansız boş evler yaratır .

  Ninenizin giydiği beğenmediğiniz entariyi lüks marka etiketiyle size kakalar .

  Toplumsal faydayı gözardı eder .

  Kafalarınızı alışveriş poşetine doldurur .

  Zengini daha zengin yapar , fakire patinaj yaptırır .

  Kapitalizm karartır merhamet yeşertir .

  Kütüğü 1000 TL ye doğaseverlere kakalar .

  Kendi karşıtlığının içeriğini bile pazarlar . Bkz: Amerikan Sineması

  Bir tür inanç sistemidir . Bir nevi dindir denebilir. Çeşitli ritüelleri vardır. İtibar yani ulvilik servete bağlıdır . Yalvarılan kişi ise sermaye sahibidir. Çeşitli mübarek günleri vardır. O günlerde alışverişe teşvik eder. Yoksulluğu büyüterek mürit sayısını arttırır. Avmler , stadyumlar , sinemalar bu dinin tapınakları sayılabilir . Bilginin amacı daha da yükselmek , dirsek çürütmenin amacı sınıf atlamaktır. Müslüman nasıl faydasız amelden kaçınırsa kapitalist de para etmeyen bilgiye tenezzül etmez. Marka , logo gibi ikonaları vardır . Sermaye sahibi harcadıkça kazanır . Bumerang etkisiyle itibarını arttırır. Dinine bağlı bir kapitalist dünyanın pis işlerinden elini eteğini çekmiş kulesine sığınmıştır . Çobanlık da yapmaz çiftçilik de mesela . Merhamet bu sistemde yoktur. Zayıflar yok olur güçlüler kazanır . Devasa servetler emekle değil rantla kazanılır . Eşitlikten yana bir dindir ama sadece cezalarda ve bazı ürün fiyatlarında ( dağılımda eşitlik yoktur ) . İçinde üretim yapılmayan evleri daha çok sever . Tam bağımlı evlerden yanadır. İnsanların yürümesini istemez mutlaka petrol tüketmesini ister . Kilisenin cennet satması gibi haz satar, vaadeder. Dünya cennetini vaadeder . "Yaşam budur işte" "Mutluluğun gerçek tadı" "Ayrıcalıklı yaşam merkezi" gibi sloganları vardır. Müridleri yeni bir ayet bekler gibi bir üst modelin çıkmasını bekler . ( Salih Turhan'dan alıntı )

  Capitalism kills love

  we are the middle children is history man, no place or purpose

   
 10. paranın tanrı olarak kabul edildiği ekonomik sistem. insanları birbirine düşürüp mahcup hale getirir. bu sistemde parası olmayan ya sürünür ya da ölür. yaşamak için nasıl ki oksijen şartsa bu sistemin içinde sağ salim kalmak için para sahibi olmak şarttır. bu sistem insanın insanlığını kaybetmesine yol açar.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.