1 2 3 4 5 6 7 8

kapitalizm

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Mal ve hizmet fiyatlarının piyasa ekonomisi tarafından belirlendiği,sermayenin yönetimide elinde tuttuğu sistem.

  Uretimin sadece kar amacı gütmesi,çalışanın ortaya koyduğu kazanç nispetinde değerli olması insanlığın sömürülmesinin önünü açmıştır.

  Sistem içinde ayakta kalmak için her yolu denemek mubah hale gelmiştir. Toplumun her kademesine sirayet eden bu anlayış malesef insanı insana düşman hale getirmiştir.

   
 2. kul hakkıdır. tüketimdir. insanın hikmeti yitirmesidir. fıtrata ters işlerin ayyuka çıkmasıdır.

   
  (Bkz: kul hakkı)
 3. sermayenin yönetime hakim olduğu ekonomik sistem

   
 4. başkalarına kaybettirdikçe kazanan sistem.

  işçi ve emekçinin alın terini önemsemeyen yapı

   
 5. son 150 yıla damgasını vuran en bilinen ve en tehlikeli "izm".

   
 6. ekonomik kıyamet.. insanlığın son ve en büyük despotik sistemi.. gelmiş geçmiş en büyük sömürü sistemi.. aç kaldığın halde iş isemeye utandığın sistem..derdini söylediğin zaman paran var mı denilen sistem..paran yoksa öl veya g.... ver diyen sistem... adamı piskopata bağlayan sistem... ekonomik kıyamet... maddi yokoluş... rantiyenin, faiz lobisinin, bankaların, tefecilerin, şirketlerin ve kobilerin sistemi... fakirin söz ve hak sahibi olamadığı sistem...amerikanın sistemi...

   
 7.  
  (Bkz: lanet olsun)
 8. Ülkemizdeki solcuların, sosyalistlerin ve komünistlerin yaşamak için can attığı ülkelerin, resmi ideolojisi. Onlar da haklı. Komünizmin, sosyalizmin olduğu yerde açlık var, esaret var, lağım kokusu var. elbette kapitalist ülkelerde yaşamak isteyecekler.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.