1 2 3 4 5 6 7 8

işsizlik

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kapitalist ekonomi modelinin yapısal sorunudur. emekçi sınıfını ekonomik ve siyasal olarak baskı altında tutmak, piyasa ekonomisinin düşük ücretli emek arayışına cevap vermek amacıyla sistem tarafından sürekli olarak kontrol altında tutulan sorundur. türkiyede bu temel mantık daha vahşi şartlarda sürdürüldüğü için işsizlik rakamlarının resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu bilinmektedir.

   
 2. çalışmazken önünüzdeki en büyük sorundur, işe başlayınca ortadan kalkar ama o zaman da iş sorunları baş gösterir ki anlatmakla tükenmez.

  örneğin pazartesi'lerden nefret etmeye başlarsınız, çünkü hamurunuzda arkeolog olmak varken memur olmuşsunuzdur, masa başı kesmez sizi.

   
  (Bkz: işsizken kişiye her fırsatta laf sokanların işe girdikten son ta)(Bkz: Mesleğin karakterin önüne geçmesi)
 3. Ülkemizin temel sorunlarından biridir. Ekonomide ki istihdam seviyesi ile iş gücü arasında ki farktır. yanlış politikalar gelişime yetişememiş ülkeler bilinçsiz vatandaşların elbirliği ile ortaya çıkan bir tablodur. Programlamada ki hatalar, bütçe açıkları, hızla artan nüfusa yetecek şekilde gerekli planlamaların yapılmaması anlayacağınız say say bitmez şeyler sonucu oluşur ama çözümü çoktur.

   
 4. ülkemizin kanayan yarısıdır lakin sanki hiç böyle bir şey yokmuş, herkes mutluymuş gibi davranılması da şaşırtıcıdır.

   
 5. yan gelip yatma yeri değildir

   
 6. en kötü şeydir. rabbim kimseye vermesin, en ağır zor işte çalışmak, düşük ücretle çalışmak ta bundan iyidir.zaman zaman işinin zorluğundan, yorucu olduğundan şikayetçi olan kişiler bir an için empati yapmalılar.

   
 7. eğitimine, mesleğine göre iş bulamayan kişilerin yaşadığı durumdur. insanın bunalıma girmesine sebep olan ve gelecek için planlar yapmasına, aile yuva kurmasını engelleyecek can sıkıcı bir durumdur.

   
 8. Çalışmak istediği halde iş bulamayan kişilerin oluşturduğu kavram.Yapısal, konjonktürel,doğal,gizli işsizlik gibi türleri vardır.

   
 9. acı gerçek kanayan yaramızdır

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.