1 2 3 4 5 6 7 8

hoşçakal

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çelişkili bir veda sözü.

  "Hoşça kal" ile başlayıp "görüşmek üzere" ile biten ucu açık, ikilemdir.

  Nietzsche'nin de dediği gibi;

  "İnsanlar vedalaşırken, genellikle olayın sürekliliğini inkâr eden sözler dile getirmeyi severler: Birbirlerinden ayrılırken 'Auf Wiedersehen', yani tekrar görüşene kadar, derler. Yeni bir araya gelme planları yapmakta çok aceleci davranırlar, ama bunu unutmakta daha da acelecidirler.

  Ben bu tür insanlardan değilim. Gerçeği söylemeyi tercih ederim ki gerçek de büyük bir ihtimalle bir daha karşılaşmayacak olduğumuzdur."

   
 2. veda sözcüğüğüdür.Her veda bir başlangıçtır ayrıca.

   
 3. giderken ,hüsrana düşüp ayrılık acısı çekeceğini bildiğin eski sevgilinin acısını hafifletmek için olsa gerek, ''bensizlikte de hoş kal, hayattan hoşnut kal ,gönlün hoş olsun,ömrüne hoşluklar dolsun anlamında ,kalbinde boşluk bıraktığın izin ve hatıra dolu anıların yerine ,kendi haricinde koyabileceği güzellikler bulma temennisi.

  herşey gönlünce olsun bensizliğinde, benden de güzelliklerle donanasın inşallah. hayat yaşamaya ve yaşatmaya değer herşeyi ile.

   
 4. ağızdan çıktıysa, gerçekte-gönülde olmamış, olamamış durumdur. gerçekten gidildiyse hoşçakala gerek yoktur. " sana ne ulan, nasıl kalacağımdan!" dedirtir haklı olarak.

   
 5. insanın yüreğine demir eriyiği gibi akabilen, 8 harfli, acı tada sahip, her ne kadar iyi dilekler içeriyor gibi görünse de söyleyene de dinleyene de kuru buruk yakıcı bir his bırakan kelimedir"nefret ederim"

   
 6. güle güle, dediğim konu başlığı. gülücük

   
 7. şebnem ferah'ın muhteşem yorumladığı veda sözcüğü.hoş kalamayabilirsin en azından hoş gibi hoşa benzer,hoşça yani...kal işte,gidiyorum,nokta koymaya kıyamayarak,

   
 8. Veda eden bile iyi niyetli, güzel temenni lerde bulanan insanların vedalaşma sözüdür.

   
 9. Edebi ve müzikal anlamda değişik türevleri de olan en kısa veda sözüdür.

   
  (Bkz: veda busesi)(Bkz: işte gidiyorum)(Bkz: hoşça bak zatına)
 10. Yazımı yanlış olan başlıktır. Doğrusu hoşça kal şeklinde olmalıdır. Hayret bu da silinmemiş.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam