1 2 3 4 5 6 7 8

Ğ Harfi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Hiçbir zaman kelime başında kullanılmamasına rağmen yine de büyük harfi olan yumuşakça. Düşünsenize varsınız ama gereksizsiniz, hiç bir hikayenin baş karakteri olamıyorsunuz. Sadece baş harf olamamak mı tüm sıkıntı? Değil elbet.. Eğer ismin herhangi bir yerindeYsei Akrostiş şiirlere dahi giremiyor her zaman yalnız kalmaya mahkum oluyor. İsim şehir oyunlarında istenmeyen adam ilan ediliyor dışlanıyorsunuz. Buna rağmen yine de büyük harfli alfabede yer almaya çalışıyorsunuz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi eğer telaffuz edilirken sağınızda solunuzda herhangi bir arkadaşınız kalmadığı zaman adınızın başına bir de yumuşak ekleniyor ki Dert büyük yani..

  Hayır yani bunu gören g harfi durur mu, yapıştırmış lafı; bilader sen hayırdır şapka filan..

   
 2. alfabe tarafından yok hükmünde sayılıp tüm hakları elinden alınmış harf. hukukta butlan diyorlar sanırım adına.

  orhan veli de;

  "..epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;

  anlatamıyorum" diyor bu harf için.

  bir sesten ibaret olmak... yalnızlığa mahkum edilmek...

  korkarım ötekileştirilmiş kaybolmuş bir dilin tüm sözcükleri adına isyan ederek;

  yoğum bundan kelli, sert g'li konuşursunuz artık.

  yok saymayı sizden öğrendim ulaan! alayınıza isyeağğn diye çığlıklar atarak dilimizi terk edecek.

   
 3. Akla ilk gelen "yalnızlığı" olur çoğu zaman.. Bence'si; karşımdakine 'ağlayabilmek' fiilini anlatırken olmazsa olmaz olması kafi.. İnsanı insan yapan bir değeri anlatabilmek, onu en sevdiğim harf yapmama kafi.. Bunu bile anlatırken "değer" ve "sevdiğim" kelimelerinde bulunması da elzem..

   
 4. Kelimenin içinde yer aldığında genellikle söylenmeden geçilen harftir.bazen de yerine g harfi kullanılır ki iç kullanılmaması daha iyi bence.

   
 5. Ğ harfinin büyük harfi vardır ve kullanılır hem de çok. Mesela bakınız ana haberlerdeki alttaki başlıklara. Ya da altyazı haberlerine. Diğer örnek mesajlaşmalarda da büyük harfle bağırmak için yazılan tepki mesajlarında çok sık kullanılır. Mesela konu başlıklarında. v.s. v.s...

   
 6. Anlamsız bir harfmiş gibi gözükse de bir çok kelimeye anlam katan harf.

  Yine de bazı kişiler yumuşak g'yi kullanmasını bilmez ve hiç hükmünde sayar. Her yumuşak g'li harf yerine g harfini kullanır ve kullandığı yeri anlamsızlaştırdığını hesaba katmadan.

   
 7. Yazılırken halk arasında genellikle y olarak ta yazılan harftir.

   
 8. Aslında bu harf çok değişik bir şekil arz etmektedir. Biz hep yumuşak "g" deriz ama cümlede kullanırken hiç bir zaman "g" harfini yumuşatmaz, hep "k" harfini yumuşatır. O nedenle "yumuşak k" demeliyiz kanaatindeyim.

   
 9. Kelimenin başına gelemeyen tek harf.

   
 10. ben öksüz ben yetim şarkısını söyleyen harftir

  ne onsuz olur ne de onunla

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.