Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

flight 19 olayı

paylaş araştır

1. Aynı anda birden fazla uçağın kaybolduğu olaydır.

2. Dünya savaşı döneminde 5 Aralık 1945 tarihinde ağır bombalar taşıyan 5 uçak , rutin askeri eğitim sırasında, saat 14 sularında , Florida Fort Lauderdale donanma üssünden havalanmış ve pilotlar havanın ve görüş koşullarının gayet iyi olduğunu bildirmişler.

Fakat bir süre sonra " Bermuda Şeytan Üçgeni" olarak adlandırılan bölgede anlamlandırılamayan bir şekilde yok olmuşlardır. sonradan yardıma gönderilen bir deniz uçağı da aynı akıbeti paylaşmıştır.

Teknik ve deneyim açısından uygun koşullara rağmen pilotlar eğitimin 90. dakikasından itibaren işaretleri algılayamamış ve dikkatleri dağılmış. Kuleye yapılan çağrılarda uçuşu yöneten Charles Taylor pusulasının arızalandığını belirtmiş.

Kulenin batı istikametine yönelme direktiflerini ekip yerine getirememiş, Taylor ekibi düzensiz bir rota üzerinde götürmeye devam etmiş. kule ile uçaklar arasındaki bağlantı kopmuş ve uçaklardan haber alınamamış. sonradan havalanan ve kaybolan kurtarma uçağının havada patladığı görüşü dile getirilmiş.

Konuyla ilgili bir başka ayrıntı ise Taylor'un bu uçuş eğitimini ertelemek istemesi fakat bu isteğinin kabul edilmemesi.

Aynı gün içinde birkaç saatte 6 uçağın birden kaybolmasıyla tarihin en büyük arama çalışması başlatılmış fakat tek bir ipucu bile bulunamamıştır.

Bölgenin kaybolan uçaklar ve gemiler nedeniyle ününün yayılmasıyla bölge ile ilgili çeşitli teoriler ortaya atılmış: Okyanus altındaki doğalgaz kaynakları ve sismik hareketlilik , manyetik alan, Gulfsteram akıntı alanı, iklim olarak bir anda ortaya çıkan kasırgalar ve dev dalgaların oluşabildiği bir bölge olması bu teorilerden sadece bazıları...

2. www. denizcilikbilgileri.com adlı siteden yararlandım.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.